Tekstil endüstrisi atıksularındaki reaktif boyaların giderilmesinde alternatif düşük maliyetli adsorbantların kullanılması
Using of alternative low cost adsorbants for removing reactive dyes in wastewater of textile industry
  1. Tez No: 252216
  2. Yazar: DENİZ UÇAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. BÜLENT ARMAĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada Reaktif bir boyar madde olan Reactive Black 5 (RB5) tekstil boyasının sulu çözeltilerden düşük maliyetli bir adsorbant olan Pamuk (Gossypium hirsitum) Çekirdekleri kullanılarak giderimi araştırılmıştır. Pamuk çekirdekleri çalışma öncesinde uygun formasyona getirilmiştir. Bu işlem sırasında çekirdekten arta kalan iki materyal çekirdek kabuğu (ÇK) ve kabuğun iç hücreleri (ÇİH) adsorpsiyon çalışmalarında adsorbant olarak kullanılmıştır. Çalışmada bulunan veriler langmuir ve freundlich izotermlerine göre yorumlanmış ve en uygun değerler ÇİH için Langmuir ve ÇK için freundlich izotermleri sonucunda bulunmuştur. En yüksek adsorpsiyon ise ÇİH için 50 ºC sıcaklıkta pH 6'da % 89.98 ve ÇK için 20 ºC'de pH 2'de % 96.24 olarak bulunmuştur. Adsorpsiyon kinetik mekanizmalarının değerlendirilmesi için birinci derece kinetik modeli, ikinci derece kinetik modeli ve yalancı ikinci derece kinetik modelleri kullanılmış ve en uygun açıklama pseudo ikinci derece kinetik modeli ile elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, removing of Reactive Black 5 textile dyes from aqueous solutions by using cotton (Gossypium Hirsitum) seeds as low cost adsorbants was investigated. Cotton seeds was treated for suitable formation. During this treating remained two different material which are seed shell (SS) and seed internal extract (SIE) were used as adsorbants. The obtained data in the study were described according to Langmuir and Freundlich isoterm models and Langmuir model agrees very well with the experimental data of SIE and Freundlich for SS. The highest adsorption rates were found as % 89.98 for SIE at 50 ºC, pH 6 and % 96.24 for SS at 20 ºC, pH 2. In order to evaluate adsorption kinetic mechanisms, first order rate, second order rate and pseudo second order rate kinetic models were applied and adsorption kinetics were agreed very well with pseudo second order kinetic model.