Advanced oxidation of reactive dyes in the presence of granular activated carbon
Reaktif boyaların granüler aktif karbonun varlığında ileri oksidasyonu
  1. Tez No: 112095
  2. Yazar: DİLA AKSOY HASAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLSUN H. İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Tekstil boyama prosesleri, kompleks karışımlı kimyasallar içeren atıksu deşarj etmektedir. Bu atıksuların konvansiyonel yöntemler ile arıtılması zordur. Son yıllarda, bu atıksuların ileri oksidasyon teknolojileri ile arıtılması büyük önem kazanmıştır. İleri Oksidasyon Prosesleri (İOP), atıksulardaki kirleticileri parçalayan kısa ömürlü ve güçlü hidroksil radikalleri (.OH) oluşturmaktadır. Atıksu arıtımı için daha kolay ve ucuz bir arıtma alternatifi de, kirleticilerin sıvı fazdan katı faza transferini içeren Granül Aktif Karbon (GAK) üzerine Adsorpsiyon' dur. Bu çalışmanın amacı, ileri oksidasyon ve adsorpsiyondan oluşan birleşik bir yöntemin, tekstil boyama atıksularının arıtımı için uygulanabilirliğinin incelenmesidir. Bu çalışma, i) UV/H2O2 oksidasyon yöntemi, ii) GAK adsorpsiyon yöntemi ve iii) adsorpsiyon ve oksidasyonun aynı anda gerçekleştiği birleşmiş UV/H2O2 - GAK yönteminin uygulanmasını ve performans değerlendirmesini içermektedir. Teklif edilen kombinasyonun, renk ve toplam organik karbon (TOK) giderim hızını arttırdığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Textile dyeing and finishing processes discharge effluents containing a complex and diverse mixture of chemicals. These effluents are hard-to-treat by conventional treatment techniques. In recent years, the treatment of these effluents by advanced oxidation technologies has received considerable importance. Advanced Oxidation Processes (AOPs) have the ability to generate short-lived, powerful hydroxyl radicals (.OH) that readily attack and destroy contaminants in wastewaters. A simpler and cost-effective treatment alternative for water purification is Adsorption on Granular Activated Carbon (GAC), which involves the transfer of contaminants from the aqueous phase to the solid. The purpose of this study was to investigate the applicability of a combinative scheme, consisting of advanced oxidation and adsorption for the treatment of textile dyebath effluents. The method of study involved the application and performance evaluation of: i) a UV/H2O2 oxidation system, ii) a GAC adsorption system, and iii) a combined UV/H2O2- GAC scheme, in which adsorption and oxidation took place simultaneously. It was found that the proposed combination improved the rate of color and total organic carbon (TOC) removal.