Tekstil endüstrisi atıksularından ozonlama ile toksisite giderilmesi
Toxicity reduction in textile industry wastewaters using ozonation
- Tez No: 142854
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜREYYA MERİÇ PAGANO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
tekstil endüstrisi atiksularindan ozonlama ile toksisite giderilmesi ÖZET Tekstil endüstrisi ülkemiz ekonomisinde önemli bir yer tutmakla birlikte büyük su kullanımları, atıksulannm proseste kullanılan çok değişik yapıdaki boyalar, yüzey aktif ve tekstil yardımcı maddelere bağlı yüksek organik madde içeriği ile renk problemlerine bağlı olarak atıksulannm arıtılmalarında önemli kirletici grubunu oluşturmaktadır. Özellikle konvansiyonel biyolojik sistemlerde arıtılmaları pek mümkün olmayan azo boyaların alıcı ortamda oluşturdukları toksisite riski ile kirleticiler yönünden öncelikli endüstri grubunu oluşturur. Bu çalışmada reaktif ve dispers boya kullanılan bir endüstrinin boyama çıkışı dengeleme havuzundan 3 farklı zamanda alınan giriş ham atıksuyu üzerinde Daphnia manga ile toksisite izlenmiş ve ham atıksuda belirlenen toksisitenin giderilmesinde ozonlama ve kimyasal çöktürmenin etkisi incelenmiştir. Yapılan çalışmanın sonunda tekstil endüstrisi atıksulannm kendi pH'smda ozon ile arıtımında optimum koşullarda toksisite % 60-90, renk % 86-99, süz. KOİ %32-39 oranlarında giderilirken optimum ozon dozaj ve süresi sırasıyla 3,5-10 mg/dak. ve 20-30 dak. olarak belirlenmiştir. Farklı pH (5,9,11) ve H2O2 ilaveli ozonlamanın toksisite giderimini etkilemediği sonucuna vanlmıştır. Alumla yapılan kimyasal çöktürme çalışmalarında ise 1500 mg/1 alum konsantrasyonunda % 50-70 toksisite, % 70 KOİ, % 36 renk giderimi elde edilmiştir. Alumun toksisite gideriminde oldukça iyi sonuçlar verdiği görülmüştür. Sonuç olarak ozonlama uygulamasının toksisite gideriminde sadece bir ön antma olarak uygulanabileceği önerilmiştir. vıı
Özet (Çeviri)
TOXICITY REDUCTION IN TEXTILE INDUSTRY WASTEWATERS USING OZONATION SUMMARY Textile industry is one of the biggest industry in Turkey, plays an important role in Turkish economy. Wastewaters originating from textile industry contains various pollutant including dyestuff, surface active materials and textile additivies. It is reported that many azo dyes and their breakdown products are not only mutagenic also toxic to aquatic life. In this study ozonation as an oxidation process and coagulation process were applied to reduce remove toxicity from textile wastewaters. Toxicity was monitored by using Daphnia magna. It is concluded that 60-90 % toxicity, 86-99% color and 32-39 % COD were removed by ozonation at the optimum transferred ozon dose of 3,5-10 mg/l-min. Applying ozone at 5,0 - 9,0 - 11,0 pH values and with H2O2 (600 mg/1) addition did not effect the efficiency of toxicity reduction. 1500 mg/1 dose of alum was determined as optimum for toxicity reduction resulting in 50-70 % toxicity, 70 % COD and 36 % color removals. In conclusion, ozonation application was suggested to applicate in toxicity reduction as a pre-treatment. Vlll