Mikoriza ve farklı demir dozları uygulamasının çinko toksisitesi üzerine etkileri
The effects of mycorrhiza and different iron doses applications on the zinc toxicity
- Tez No: 252227
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Çinko (Zn) bio-yarayışlılığı üzerine micoriza ve demir (Fe) uygulamalarının etkisini belirlemek için bir sera denemesi kurulmuştur. Topraklar 120°C de 15 dk da iki kez sterilize edilmiştir. Topraklara ZnSO4 çözeltisinden 0, 750 ve 1500 mg kg-1 ilave edilmiştir. Fe oranlarından da 0,3,6 mg kg-1 lık oranlarda saksılara karıştırılmıştır. Saksılara besin çözeltisi olarak Hoagland solüsyonu verilmiştir. Sonuçlar gösterdi ki; toprağa ilave edilen Zn suda çözünebilir ve CaCl2 ekstraksiyonundaki Zn miktarını arttırmıştır. Mikorizanın topraktaki Zn üzerine bir etkisi olmamıştır. Fakat bitki bünyesinde ki besin konsantrasyonunu arttırmıştır. Uygulanan Fe topraktaki Zn biyo-yarayışlılığı üzerine bir etkisi olmamıştır. Topraktaki Zn biyo-yarayışlılığı üzerine Fe ve mikoriza uygulamalarının etkilerinin belirlenmesi için daha fazla çalışmalara gerek duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
A greenhouse study was conducted to assess the influence of mycorrhiza and iron (Fe) on phytoavailability of zinc (Zn). Soils was sterilized twice at 120 °C for 15 minutes. Soils then amended with ZnSO4 at rates of 0, 750 and 1500 mg kg-1. The rates of Fe applied were 0, 3 and 6 mg kg-1. Hoagland solution was used as plant nutrients. The results showed that increasing Zn concentration in soil increased water soluble as well as CaCl2 extractable Zn. Mycorrhiza did not have any effect on soil Zn. However, it influenced plant nutrient concentrations. Applications of Fe did not have any effect on phytoavailable Zn in soil. Further studies are necassary to establish a link between mycorrhiza and Fe additions on phytoavailability of Zn in soil.