Farklı dozlarda fosforla birlikte uygulanan mikorizanın buğdayda kök büyümesine etkisi
Effects of mychorizae and phosphorus rates on root growth of wheat
  1. Tez No: 65275
  2. Yazar: MERAL ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİYE İBRİKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
II öz Bu araştırma 1995-1996 döneminde Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bölümü seralarında yürütülmüştür. Denemede Orta Anadolu'dan alman Sultanönü ve GAP bölgelerinden alınan Harran serisi toprak örnekleri kullanılmıştır. Araştırma, amacına yönelik olarak steril ve steril olmayan topraklarda tesadüf blokları deneme deseninde 3 yinelemeli olarak iki farklı deneme olarak yürütülmüştür. Deneme I'de herbir saksı için üç farklı fosfor dozlarına (0, 10 ve 100 ppm P2O5) ve iki farklı çinko (0 ve 10 ppm Zn) dozlarına ek olarak sabit oranda 100 ppm N kullanılmıştır. Kullanılan bu dozlar Dağdaş, Seri-82 ve Çakmak buğday genotipleri üzerinde denenmiştir. Topraklarda mevcut doğal mikorizal, vesiküler arbusküler (VAM) infeksiyonun buğday bitkisinde kök uzunluğu ve bitki büyümesi üzerine etkisi araştırılmıştır. Sonuçlara göre, topraklarda var olan mikorizal potansiyelin bu farklı uygulamalardan olumsuz etkilendiği ve VAM infeksiyonunun buğday bitkisinde kök uzunluğu ve bitki büyümesi üzerine etkisinin ortaya çıkmadığı kanısına varılmıştır. Bunun sonucunda da steril ve steril olmayan koşullarda değişik dozlarda uygulanan fosfor ve çinkonun farklı buğday genotiplerinde kök uzunluğu üzerine önemli düzeyde etkisinin olmadığı, bitki büyümesi üzerine ise önemli düzeyde etkisinin olduğu yapılan istatistik analizler sonucunda belirlenmiştir. Deneme H'de herbir saksı için üç farklı fosfor dozlarına (5, 25 ve 125 ppm P205 ) ek olarak sabit oranda 100 ppm N, 5 ppm Zn ve 25 ppm Fe kullanılmıştır. Kullanılan dozlar kontrol ve Glomus caledonium, Glomus etunicotum ve topraklardan izole edilen doğal mikorizal inokülümler ile birlikte denenmiştir. Farklıvesiküler arbüsküler (VAM) mikoriza infeksiyonlarının mısır bitkisinde kök uzunluğu ve bitki büyümesi üzerine etkisi belirlenmiştir. Sonuçlara göre, dışardan uygulanan mikorizal inokülümlerin mısır bitkisinde kök uzunluğu ve bitki büyümesi üzerine etkisinin Harran toprağına göre Sultanönü toprağında daha fazla olduğu kanısına varılmaktadır. Bunun sonucunda da steril ve steril olmayan koşullarda değişik dozlarda uygulanan fosforun farklı VAM inokülümler etkisinde mısır bitkisinin kök uzunluğu üzerine önemli düzeyde etkisinin olmadığı, bitki büyümesi üzerine ise önemli düzeyde etkisinin olduğu yapılan istatistik analizler sonucunda belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
in ABSTRACT This greenhouse study was carried out at the Department of Soil Science, Faculty of Agriculture, Çukurova University in 1995-96 growing season. Sultanönü soil was taken from central Anatolia region, and Harran soil was taken from, the GAP region which were used in the experiment. Non steril and steril soils were used for each two experiments which were designed in randomized complete block desing with three replications. In experiment I, three different amounts of phophorus (0, 10 and 100 ppm P2O5) and two different amounts of zinc (0 and 10 ppm Zn) with 100 ppm N in fixed amounts were used together for each plot. The wheat genotypes were Dağdaş, Seri- 82 and Çakmak. The effect of vesicular-arbuscular (VAM) infection by natural mycorhizal potential in soils on root lenght and plant growth of wheat could be appeared as fallows. As conclusion, natural mycorrhizal potential in soils were negative effected this treatments and it was understood that there was no effect of mycorhizal infection on root lenght and wheat growth. In non steril and steril conditions, different amounts of added phosphorus and zinc did not have significant effected on root lenght, but significantly effected the plant growth analyses. In experiment II, three different amounts of phosphorus (5, 25 and 125 ppm P2O5) with 100 ppm N, 5 ppm Zn and 25 ppm Fe in fixed amounts were used together for each plot. The added rates were tested on control and Glomus caledonium, Glomus etunicatum and natural mycorhizal inoculum wich isolated from the soils. The effect of different vesicular-arbuscular (VAM) mycorrhizal infections on root lenght and plant growth of maize was appeared. In conclusion, the effect of inoculated mycorrhizal inoculums on root lenght and growth of maize growing on Sultanönü soil was more than that of Harran. In non steril condition different amounts of added phosphorus did not significantly effect root lenght, and significantly effected the plant growth.