Bazı ophrys L. (orchidaceae) türlerinden simbiyotik fungusların izolasyonu ve ophrys apifera hudson, tohumlarının asimbiyotik ve simbiyotik ortamlarda çimlendirilmesi üzerine bir araştırma
Isolation of symbiotic fungi in some species of ophrys L. (orchidaceae) and germination of ophrys apifera hudson seeds in asymbiotic and symbiotic culture media
  1. Tez No: 33995
  2. Yazar: TÜLAY AYTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUHAMMET DALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
IV BAZI OPHRYS L. (ORCHIDACEAE) TÜRLERİNDEN SİMBİYOTİK FUNGUSLARIN İZOLASYONU VE OPHRYS APIFERA HUDSON TOHUMLARININ ASİMBİYOTİK VE SİMBİYOTİK ORTAMLARDA ÇİMLENDİRİLMESİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA ÖZET Bu çalışmada, Ophrys apifera Hudson ve O. sphegodes Miller, türlerinin kök korteks hücrelerinden mikorizal fungus izolasyonu yapılmış. O. apifera tohumlarının aslmbiyo- tik ve simbiyotik ortamlarda çimlenme ve gelişme durumları incelenmiştir. Araştırmalarımız sonunda, O. apifera tohumlarının asimbiyotik kültür ortam larında 4-6 ay İçinde çimlendiği belirlenmiştir. Denenen değişik asimbiyotik kültür or tamlarında farklı çimlenme oranlan elde edilmiş ve protokormlar taze kültür ortam larına aktarılarak, daha gelişmiş fide aşamalanna ulaşılmıştır. Simbiyotik kültürlerde ise başanlı sonuçlar elde edilememiş ve değişik fungal izolatlarla aşılanan O. apifera to humlarının çimlenmediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
IZOLATION OF SYMBIOTIC FUNGI IN SOME SPECIES OF OPHRYS L. (ORCHIDACEAE) AND GERMINATION OF OPHRYS APIFERA HUDSON SEEDS IN ASYMBIOTIC AND SYMBIOTIC CULTURE MEDIA ABSTRACT In this study, mycorhizal fungi were isolated from the cortex tissue cells of O. apife ra Hudson and O. sphegodes Miller. Germination and development of O. apifera seeds were studied in asymbiotic and symbiotic culture media. As a result of this study, germination of O. apifera seeds in asymbiotic culture media was obtained in four to six months. In different asymbiotic culture media different ger mination ratio was obtained. The first germination step is known as protocorm which was transfered to new culture media, and obtained more developed and rooted seedlings. On the other hand, no germination was possible when the seeds of O. apifera infected with different fungal isolates. ?