Experimental investigation of heat anf fluid flow in an actuated impinging jet flow
Uyarılmış jet çarpma akışındaki ısı ve akışkan hareketinin deneysel araştırması
  1. Tez No: 252233
  2. Yazar: NECATİ BİLGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜNVER ÖZKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı, jet akışın uyarılması sonucu yüzeydeki ısı transferinin ve akış karakteristiğinin nasıl etkilendiğinin deneysel olarak incelenmesidir. Bazı basit sayısal analizler yapılarak deneysel sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Uyarılmış ve bilinen jet akış için sıcak tel anemometresi ölçümleri ve akış görüntüleme deneyleri yapılmıştır. Akış uyarıcısı olarak hoparlörün ürettiği akustik dalgalar kullanılmıştır. Bunun yanın da piezo malzemeden yapılmış titreştiriciler de kullanılmış fakat bu çalışma için çok uygun bulunmamışlardır. Akustik dalgalar tüm akış sisteminden geçerek jet lülesinin çıkışında akışı uyarmaktadır. Jet parametreleri olarak; Reynolds sayısı 10000, jetin çarpma yüzeyine olan uzaklığının jet çapına oranı 6, birimsiz uyarma frekansı olan Strouhal sayısı için 0 ile 1 ve uyarma genliği olarak da 20X yükselticiye gönderilen voltaj değerleri 0.5, 1, ve 1.5 Volt kullanılmıştır. Yapılan deneyler ve analizler soncunda, jet genişliğinin en çok Strouhal sayısı 0.5 için arttığı gözlemlenmiştir. Yüzeydeki ısı transferi ile ilgili olarak da şu bilgiler elde edilmiştir. Jet akış uyarıldığında, durağan bölgesindeki ısı transfer katsayısı normal jete göre azalmaktadır. Fakat radyal yönde etkinliği artmaktadır. Durağan bölgedeki en büyük ısı transfer düşüşü en fazla jet genişliğinin görüldüğü Strouhal 0.5 ile uyarılmada kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this work is to how the surface heat transfer and flow characteristics can be affected by jet flow by excitation of which changes the turbulence characteristics of the flow. Main body of this work is experimental analysis; nevertheless some simple numerical analysis is also presented in order to make some comparisons. The hot-wire measurements and flow visualizations are performed. As a flow actuator a loudspeaker is used once the piezo-electric benders were found to be unsuccessful. Acoustic (pressure) wave generated by the loudspeaker travels along the flow system and reaches the jet nozzle where it generates an oscillating component on the mean nozzle velocity. Parameters used on this study are shortly Re=10000, dimensionless jet to plate distance is equal to 6, as a non-dimensional excitation frequency Strouhal number is changed in the range of 0