Investigation of the benefits of variable orifice dampers used in an earthquake excited three story structure
Degişken sönümlemeli amortisörlerin deprem etkisi altındaki üç katlı bir yapıya olan faydasının değerlendirilmesi
- Tez No: 252234
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRSOY TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Günümüzde inşaat mühendisliği yapılarının kontrolü üzerine yoğun çalışmalar devam etmektedir. Üç temel yapı kontrol yaklaşımı şu şekilde pasif, aktif ve yarı-aktif kontrol sistemleri olarak sıralanabilir. Bu sistemler son yıllarda çok dikkat çekmiştir çünkü bu sistemler çok yönlülük ve adaptasyon özelliklerine sahiptirler. Bu sistemler arasında çok çeşitlilik olmasına rağmen, ilkede hepsi aynı amacı güder ? sistemden enerji emmek. Yarı-aktif kontrol sistemleri pasif ve aktif kontrol sistemlerinin avantajlarına sahiptirler. Değişken katsayılı amortisörler yarı aktif kontrol aygıtılarıdır ve hidrolik sıvı akışından faydalanarak kontrollü sönümleme kuvveti üretirler. Aygıtın sönümleme katsayısı yapının durumuna (deformasyonu ve deformasyon hızı) göre değiştirilebilir. Depremin etkisini azaltmak için önerilen method ve değişken katsayılı amortisörün etkisi bu çalışmada irdelenmiştir. Önerilen methodun verimliliğini ve değişken katsayılı amortisörlerin faydasını göstebilmek için deprem kuvvetleri etkisi altındaki üç katlı model yapının kontrollü ve kontrolsüz davranışı sayısal olarak incelenmiştir. İYTE inşaat mühendisliği yapı laboratuarında bulunan üç katlı model yapı sayısal simulasyonlar için kullanılmıştır. Bu çalışmada elde edilen sonuçlar önerilen yarı aktif kontrolün depremin neden olduğu yapısal titreşimleri azalmada efektif olarak kullanılabileceğini sayısal olarak göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Research in the field of control of civil engineering structures is a continuing process. The three basic approaches to structural control may be defined as follows passive control systems,active control systems and semi-active control systems. These systems have received much attention recently because they have versatility and adaptability of active control systems. Although there is a wide variety of these energy absorbing devices, but all have one thing in common ? they absorb energy from the structure. Semi-active control systems possess the advantages of both active and passive control systems. Variable orifice dampers are semi-active control devices that utilize the hydraulic fluid flow to generate controllable damping forces. Depending on the state of the structure, the energy absorbing property of the variable orifice dampers is changed on the fly. In this study, the proposed semi-active control algorithm and the effect of variable orifice damper for seismic response reduction is examined. To demonstrate the efficiency of the proposed semi-active control algorithm and the usefulness of variable orifice dampers,controlled and uncontrolled behaviour of the three story model structure subjected to earthquake forces are investigated numerically. The three story model structure in Civil Engineering Laboratory in İYTE is utilized for numerical simulations. The results indicate numerically that the proposed semi-active control algorithm with a variable orifice damper can be used effectively to reduce the earthquake induced structural vibrations.