Intrusion detection system alert correlation with operating system level logs
Saldırı tespit sistemi alarmlarının işletim sistemi log kayıtları ile korelasyonu
  1. Tez No: 252237
  2. Yazar: MUSTAFA TOPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SITKI AYTAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Yazılımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
İnternet genel bir küresel ağdır. Giderek daha çok insan internete bağlı olmanın avantajlarından faydalanmaktadır. Ancak internet faydanın yanında birçok riski de beraberinde getirmektedir. Çünkü hem zararsız hem de zararlı kullanıcılar internete bağlı durumdadır. Herhangi bir özel ağ internet erişimine açıldığında, zararsız kullanıcılar yanında kötü niyetli kullanıcılara da sistem açılmış olur. Birçok organizasyon kendi özel ağını genel ağdan ayrımak için güvenlik duvarlarını kullanmaktadır. Ancak güvenlik duvarları bir ağı yüzde yüz güvenli kılmaz. Bunun ana nedeni, genel ağ ile özel ağ arasında bazı erişim haklarının verilmesinden kaynaklanmaktadır. Güvenlik duvarı sadece belirli servislere erişim hakları tanımlayarak ağ güvenliğini sağlamaktadır. Güvenlik duvarı üzerinde tanımlı kural setlerine göre ağ paketlerinin erişimine izin verir. Bu noktada saldırı tespit sistemleri güvenlik duvarının oluşturduğu ağ güvenliğini tamamlamaktadır. Eğer bir ağ kullanıcısı güvenlik duvarını kırmaya ya da özel ağdaki bir sistemi kontrol etmeye çalışırsa; saldırı tespit sistemi saldırı ile ilgili olarak sistem yöneticisini uyarır. Bununla beraber saldırı tespit sistemlerinin bazı kısıtları da vardır. Bu kısıtları belirlemek ve ağ güvenliğini tehdit eden faaliyetleri öğrenmek için saldırı tespit sistemi alarmları korelasyona tabi tutulur.Alarm korelasyonu saldırı tespit sistemi alarmları arasındaki ilişkileri ortaya çıkarmaya odaklanmaktadır. Saldırı alarmları için korelasyon teknikleri alarmları ve saldırı senaryolarını kullanıcıları için anlamlı ve kolay anlaşılır hale getirmektedir. Alarm korelasyonunun doğru çalıştığına emin olmak için bu tez çalışması saldırı senaryolarını kullanıp, üretilen alarmları saldırı önkoşul ve sonuçlarına dayanarak korelasyona tabi tutar. Deney ortamının mimarisi çeşitli saldırıların önkoşul ve sonuçlarına dayanarak, alarmları bir önceki alarmın sonucu ve bir sonraki alarmın da nedeni olarak belirleyip; işletim sistemi kayıtları ile eşleştirmektedir. Sonuç olarak ele alınan yöntemin kesinliği ve faydaları, saldırı tespit sistemi alarmlarının işletim sistemi kayıtları ile korelasyonu sonucunda gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Internet is a global public network. More and more people are getting connected to the Internet every day to take advantage of the Internetwork connectivity. It also brings in a lot of risk on the Internet because there are both harmless and harmful users on the Internet. While an organization makes its information system available to harmless Internet users, at the same time the information is available to the malicious users as well. Most organizations deploy firewalls to protect their private network from the public network. But, no network can be hundred percent secured. This is because; the connectivity requires some kind of access to be granted on the internal systems to Internet users. The firewall provides security by allowing only specific services through it. The firewall implements defined rules to each packet reaching to its network interface. The IDS complements the firewall security by detected if someone tries to break in through the firewall or manages to break in the firewall security and tried to have access on any system in the trusted site and alerted the system administrator in case there is a breach in security. However, at present, IDSs suffer from several limitations. To address these limitations and learn network security threats, it is necessary to perform alert correlation.Alert correlation focuses on discovering various relationships between individual alerts. Intrusion alert correlation techniques correlate alerts into meaningful groups or attack scenarios for ease to understand by human analysts. In order to be sure about the alert correlation working properly, this thesis proposed to use attack scenarios by correlating alerts on the basis of prerequisites and consequences of intrusions. The architecture of the experimental environment based on the prerequisites and consequences of different types of attacks, the proposed approach correlates alerts by matching the consequence of some previous alerts and the prerequisite of some later ones with OS-level logs. As a result, the accuracy of the proposed method and its advantage demonstrated to focus on building IDS alert correlation with OS-level logs in information security systems.