Kinetics of oil dispersion in the presence of chitosan based biopolymers
Kitosan bazli biyopolimerler varliğinda yağ dağilim kinetiği
  1. Tez No: 252238
  2. Yazar: DİDEM ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜRRİYET POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma yüzey aktif biyopolimerler üretmek için kitosanın modifiye edilmesine ve bunların emülsifiyer olarak kullanımasına odaklanmıştır. Bu sebeple kitosana N-açilleme uygulanmıştır.Üretilen bu malzemelerin karakterizasyonu şu yöntemlerle gerçekleştirilmiştir; Ninhydrin testi, Elemental analiz, Fourier dönüşümlü infrared spektroskopi (FTIR), Taramalı electron mikroskobu (SEM), yüzey (yada arayüzey) gerilimi ve kontak açısı ölçümü. Bu karakterize etme yöntemleri üretilen yüzey aktif biyopolimerin yer değiştirme yüzdesi, yapısı ve sudan korkma -suyu sevme özellikleri hakkında bilgi sağlamıştır. Örneğin; yüzey gerilimi %25 ile %45 yer değişimi sağlanmış kitosan bazlı yüzey aktif maddeler varlığında 71 mN/m den 40-50 mN/m e düşmüştür. Kontak açısı değerleri ise farklı başlangıç mol oralarına sahip kitosan bazlı yüzey aktif maddeler varlığında önemli oranda yükselmiştir.Modifiye edilmiş bu malzemelerin yağ emülsiyonu üzerindeki etkisi in-situ boyut ölçümü ve bu ölçümlerin verilerine uygulanan fenomenoljik dağılım modeli ile test edilmiştir. Bu yol ile farklı koşullarda hazırlanmış emülsiyonların dağılım hızlarının hesaplanması ve bu hızların karşılaştırması sağlanmıştır. Sonuç olarak ; sadece yağın bulunduğu durumda 8 dakikadan sonra baskın hale gelen birleşme alt işlemi kitosan ve N-açillenmiş kitosan varlığında tamamen kaybolmuştur. Fakat kitosan ve N-açillenmiş kitosan varlığında olan durumlarda da 8 dakikaya kadar olan yağ dağılım hızı fazla değişiklik göstermemiştir. Ayrıca N-açillenmiş kitosanın yağ dağılım kinetiğine olan etkisinin önemli miktarda olmadığı gözlemlenmiştir. Tüm bunların modifiye edilmiş kitosanın olası konfigürasyon değişiklerinden ve molekül içindeki etkileşimlerden dolayı olduğu kabul edilmiştir
Özet (Çeviri)
This study was focused on the modification of chitosan to produce surface active biopolymers and their application as emulsifiers. Therefore N-acylation of chitosan was utilized. Characterization of the produced materials were achieved by the following ways; Ninhydrin assay, Elemental Analysis, Fourier Transform Infrared Spektroscopy (FTIR), X-Ray Diffraction (XRD), Scanning Electron Microscope (SEM), surface (or interfacial) tension and contact angle measurements. These characterizations provided information about the substitution degree, structure and the hydrophobic-hydrophilic properties of the produced surface active biopolymer. For example, the surface tension values were determined as decreasing from 71 mN/m to 40-50 mN/m in the presence of chitosan based bio-polymers with the substitution degrees between 25% and 45%. On the other hand contact angle values increased significantly in the case of chitosan based biopolymers? modifications with different initial mol ratios.The effect of these modified materials on the kinetics of oil emulsification was tested conducting in-situ size measurement studies and using a phenomenological dispersion model for the evaluation of data. This way the dispersion rate constants were able to calculated and used to compare the different conditions used to prepare emulsions. As a conclusion, the coalescence sub process that becomes dominant after 8 minutes of emulsification (in the case of oil only) totally disappeared in the presence of both chitosan and N-acylated chitosan. The rate of oil dispersion up to 8 minutes, however, did not change much in all the cases. The effect of modified chitosan on the kinetics was not significant. These were postulated as the possible changes in the configurations of the modified chitosan molecules due to the increased hydrophobic character and inter molecule interactions