Design of a robotic device for automated nucleic acid extraction from biological samples
Biyolojik numunelerden nükleik asidin otomatikleştirilmiş izolasyonu için robot tasarımı
- Tez No: 252249
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET İSMET CAN DEDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Nükleik asitler (DNA veya RNA) hücrenin veya organizmanın genetik yapısını temsil ederler ve bu nedenle genetik testler için gerekli bileşenlerdir. Moleküler genetik testler organizmanın anlık, geçici ya da kalıtımsal karakteristikleri hakkında bilgi sahibi olunabilmesi için genetik yapısının analiz edilmesini sağlar. Genetik yapının analiz edilebilmesi için çoğu zaman hücre içinde bulunan nükleik asitlerin (DNA veya RNA) izole edilmesi gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı düşük çıktılı, otomatize edilmiş bir DNA izolasyon cihazının tasarlaması ve üretilmesidir. Günümüzde, genetik bileşenlerin elde eidlmesi için kullanılan otomatize cihazlar yalnızca yabancı şirketler tarafından üretilmektedir. Otomatik DNA izolasyon cihazlarının yanı sıra manuel DNA izolasyon ekipmanları da araştırılmıştır. Ticari olarak piyasada bulunan, DNA izolasyonunda kullanılan parçalar (pipet uçları, reaktif kartuşlar, tüpler, vb.) gözden geçirilmiştir. Düşük maliyetli, yüksek hassasiyetli ve minimum operatör müdahalesini gerektirecek mekanizma tasarımı ortaya çıkarılmıştır. Kavramsal tasarımlar geliştirilmiş ve seçilmiş olan parçalarla uyumlu olacak şekilde son tasarım elde edilmiştir. Elektronik ekipmanlar (motor, sürücü, arayüz kartı, vb.) ve uyumlu bir kullanıcı arayüzü seçilmiş ve sisteme adapte edilmiştir. Bu çalışmanın sonucu olarak, piyasada bulunan ticari cihazlar ile rekabet edebilir bir tasarım ortaya konmuş ve bir prototip üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nucleic Acids (DNA or RNA) present the genetic structure of the cell or the organism and so are the essential components to make genetic testing. Molecular genetic testing allows one to analyze the genetic structure of an organism to have an idea about the present temporary or hereditary characteristics of the tissue or the whole organism, or specifically define its species. In order to analyze the genetic structure, one must extract and isolate the nucleic acids (NA), which are most of the time inside the cell. The aim of this thesis study is to design and manufacture an automated device with low throughput DNA extraction. Currently, the automated devices used for extraction of genetic material are being manufactured only by the foreign companies. Automated commercial devices used for this purpose were investigated in detail as well as the manual NA extraction hand tools for use in NA extraction. Commercially available components (pipette tip, reagent cartridges, tubes, etc.) to isolate NA were reviewed. Mechanism design process for a low cost and high precision system that requires minimal human operator intervention is carried out. The conceptual designs were developed and the final design of the device was made to comply with the selected components. Electronic equipments (motors, drivers, interface card, etc.) and a suitable graphical user interface compatible with the electronic components was selected and adapted to the system. Finally, a device which is competitive with the commercial ones has been designed and its prototype has been manufactured as a result of this thesis study.