In-plane vibrations of curved beams having variable curvature and cross-section
Değişken eğrilik ve kesin alanlı eğri çubukların düzlem içi titreşimleri
- Tez No: 252248
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT YARDIMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada, değişken eğrilik yarıçapına ve kesite sahip eğri çubuklarıntitreşim özellikleri incelenmiştir. Uyum açısından ve incelemenin ilerleyen bir yapıdaolması gerekliliğinden, sabit eğrilik yarıçapına ve kesit alanına, değişken eğrilikyarıçapına ve sabit kesit alanına, sabit eğrilik yarıçapına ve değişken kesit alanınasahip eğri çubukların titreşim özellikleri de incelenmiştir. Sabit eğrilik yarıçapı vekesit alanı durumu hariç, hareket denklemi değişken katsayılı türevlere sahiptir. Bazıözel katsayı kombinasyonları hariç, değişken katsayılı diferansiyel denklemlerdeözdeğer araştırmasının analitik olarak imkansız olduğu gerçeğinden dolayı,çalışmada özdeğer araştırması yapılırken bir sayısal çözüm yönteminin kullanımızorunlu hale gelmiştir. Bu noktada, Sonlu Farklar Yöntemi (SFY), sürekli ortamdakiözdeğer problemini matris özdeğer problemine dönüştürerek özdeğerlere ulaşmadakullanılmıştır. Değişken katsayılı hareket denklemlerinin SFY tabanlı sayısal çözümüMathematica'da geliştirilen sembolik program kullanılarak gerçekleştirilmiştir.Geliştirilen programın doğruluğu ve hassasiyeti sabit eğrilik yarıçapına ve kesitalanına sahip eğri çubuk durumunun literatürde verilen sonuçlarının, SFY programıkullanılarak elde edilen sonuçlarla karşılaştırılması ile değerlendirilmiştir. Bulunansonuçlarla analitik sonuçlar arasında iyi bir uyum gözlenmiş olup, sonuçlar tablolarhalinde verilmiştir. Daha sonra, kesit değişimi ve eğrilik yarıçapı fonksiyonlarınınçubukların doğal frekansları üzerindeki etkileri bulunmuştur. Sonuçlar tablolar vegrafikler halinde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, vibration characteristics of curved beams having variablecurvatures and cross-sections are investigated. For convenience and progressiverequirements, vibration characteristics of curved beams having; constant curvatureand cross-section, variable curvature and constant cross-section, constant curvatureand variable cross-section are also examined. The governing differential equationshave derivatives with variable coefficients except for constant curvature and crosssectionedcase. Due to the fact that the solutions of differential equations withvariable coefficients are analytically impossible except for special combinations ofcoefficients, in the investigation of eigenvalues of differential equations with variablecoefficients usage of a numerical solution technique becomes necessary. At this point,the Finite Difference Method (FDM) is used to have the eigenvalues by convertingcontinuous eigenvalue problem into discrete eigenvalue problem. Numerical solutionsof the equations of motion with variable coefficients based on Finite DifferenceMethod are carried out by using a symbolic program developed in Mathematica. Theaccuracy and numerical precisions of the developed program are evaluated bycomparing the results with the analytical results given in literature. Good agreementis obtained in the comparisons of the present results with analytical results given intabular form. Then, the effects of selected taper and curvature functions of beams onnatural frequencies are found. The results are presented in tabular and graphicalforms.