Viskoz endüstrisinde çalışanların karbon sülfürden etkilenmelerinin araştırılması
  1. Tez No: 25225
  2. Yazar: MERYEM KARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLA TAMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Bu çalışma selofan liretimi yapan bir fabrikada, karbon sülfürle çalışan toplam yetmiş üç işçi üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmada işçilerin karbon sülfür'den etkilenme düzeyleri iyot-azit testi ile tayin edildi. Bu test, karbon sülfür'ün idrarda bulunan metabolitlerinin iyot-azit reaksiyonunu katalizlemesi esasına da yanmaktadır. İşçilerin karbon sülfür'den etkilenme sayıları, idrar kreatinin konsantrasyonu (c) ile iyot renginin kaybolma zamanından (t) hesaplanmıştır. (E= Cxlogt) Etkilenme sayısının 6.5 altında olması durumun da iyot-azit testi pozitif kabul edilmiştir. İdrar kreatinin miktarı, kreatininin alkalen pikratla olan reaksiyonuna dayanan bir spoktrofotometrik teknikle tayin edilmiştir. Kreatinin miktarı 1 mg/ml'nin altında ve 3 mg/mVnin üstünde bulunan idrar örnekleri değerlendirme dışı bırakılmıştır. İşçilerden hafta başı (Pazartesi) ve hafta sonu (Cuma) olmak üzere iki kez idrar numuneleri alınmıştır. Hafta sonu etkilenme sayıları ile hafta başı etkilenme sayıları birbiri ile kıyaslanmıştır. Aynı kişilere ait hafta sonu idrarlarından elde edilen etkilenme sayılarının, hafta başında elde edilen etkilenme sayılarından daha düşük olduğu, yani işçilerin bir haftalık çalışma sonunda karbon sülfür'e olan maruziyetlerinin artması sonucu etkilenmelerinin de arttığı gözlenmiştir. -43-Kapalı bir ünite olan selofan üretim kısmında ortam atmosferinde bulunan karbon sülfür miktarı Gastec Dedektör tüp kullanılarak ölçülmüştür. Ölçümler sonunda işyeri havasındaki karbon sülfür miktarı, bulunmasına izin verilen miktarın üzerinde saptanmıştır. Bu ünitede çalışan 41 işçinin 14'ü etkilenmiştir. Karbon sülfür üretim ünitesi, açık bir işletme olması nedeniyile havada karbon sülfür ölçümü yapılmamıştır. Bu ünitede çalışan 32 işçinin 5 tanesinin etkilendiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This survey was conducted on 73 workers in a selofan production plant. Exposure to carbon disülfide is detected on workers by the iodine-azide test, which is based on the catalysis of the iodine-azide reaction by carbon disülfide metabolites present in the urine. The exposure coefficient (E) was calculated f rom the urinary creatinine concentration (c) and the time (t) required for the iodine color to disappear (E= Cxlogt). An iodine-azide test was considered positive when E was less than 6.5. The creatinine concentration of the urine samples was determined by a spectrophotometric technique based on the reaction of creatinine with alkaline picrate. Creatinine concentrations, below l mg/ml and above 3 mg/ml were disregarded. Urine samples from the shift workers were taken during the l ast day of a working period and at the beginning of a new period. The end-of-workshift exposure Levels was compared with preworkshift exposure Levels. The End-of-work shift values were higher than pre-workshift values. in this way exposure levels were obtained which were directly related to the preceding exposure. Selofan are produced in a closed production ünite, in the selofan department air carbon disülfide Level was measured by gastecdetector tube. it was found that the work place air carbon disülfide Level was över the maximum allowable l eve! and 14 of 41 were affected. Carbon disülfide are produced in a öpen production ünite, in the carbon disülfide department air carbon disülfide level was not measured. So that workers are exposed to much lower concentrations and 5 of 32 workers were affected.