Hastanelerde birim çıktı maliyetlerinin hesaplanması ve yatak işgal oranına göre değişimleri: Sağlık Bakanlığı Ankara Zübeyde Hanım Doğumevi'nde bir uygulama
- Tez No: 25224
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEVFİK DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Hospitals
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZET Sağlık sisteminin en büyük alt sistemini oluşturan hastaneler, toplumun sağlık harcamalarının önemli bir bölümünü tüketen kuruluşlardır. Hastanelerin esas amaç fonksiyonu belirli düzeydeki sağlık hizmetlerini en düşük maliyetle ve maksimumum nicelikte üretmektir. Hastane yöneticisinin görevi de hastane kaynaklarını bu amaç doğrultusunda planlamak ve gerekli girdileri kontrol altında bulundurmak şeklinde özetlenebilir. Bu araştırmada Ankara Zübeyde Hanım Doğumevi 1990 yılı mali ve istatistiki veriler baz alınarak hastanenin malzeme giderleri, personel giderleri ve diğer giderleri tanımlanmış ve bu giderlerin hastanede mevcut 39 hizmet merkezine dağıtımı yapılmıştır. Bölümlerde oluşan toplam maliyetler hizmet verdikleri diğer bölümlere uygun ölçütler kullanılarak dağıtılmış ve hastanenin maliyet yapısı tanımlanmaya çalışılmıştır. Buna göre yatan hasta, ayakta bakım ve özel hizmet merkezlerinde oluşan maliyetlerin maliyet fonksiyonları incelenerek birim çıktı maliyetleri tespit edilmiştir. Ayrıca yatan hasta servisleri birim çıktı maliyetleri ile kapasite kullanım oranları (yatak işgal oranları) arasındaki ilişki irdelenmiş ve atıl kapasitenin neden olduğu maliyet sorunu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Hospitals, constituting the biggest subsystem of health system, consume considerable amount of health expenditures of community. The main function of hospitals is to produce certain level of health services with minimum cost and maximum amount. The task of hospital administrator may be summarized as to plan the hospital sources in accordance with this goal and control the necessary inputs. In this study, material costs, personnel costs and other costs of Ankara Zübeyde Hanım Doğumevi Hospital were determined using financial and statistical data of year 1990, and these costs were distributed to 39 service center existing in the hospital. Total costs of departments were distrubuted to other departments which they serve, by using apropriate criteria, and the cost sructure of the hospital was tried to be defined. Unit output costs were found by analyzing cost function of costs emetged in patient, outpatient, and special service centers. In addition, the relationship between unit output costs of inpatient services and bed occupancy rate was analyzed, and cost problem resulted from inert capacity was determined.