Delays in issuing of building permit and occupancy permit: An analysis of causes and durations
Yapı ruhsatı ve yapı kullanma izin belgesi alımındaki gecikmeler: Sebeplerin ve sürelerin analizi
- Tez No: 252252
- Danışmanlar: PROF. DR. H. MURAT GÜNAYDIN, YRD. DOÇ. DR. S. ZEYNEP DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Yapı Ruhsatı ve Yapı Kullanma İzin Belgesi alımı karmaşık, zaman alan ve birçok ilgili tarafı bağlayan süreçlerdir. Bu durum çoğu zaman istenmeyen gecikmelere, artan proje maliyetlerine ve gereksiz engellenmelere sebep olmaktadır. Bu araştırma, Yapı Ruhsatı ve Yapı Kullanma İzin Belgesi alımındaki gecikme sebeplerini ve gecikme sürelerini analiz eder. Çalışma alanı İzmir Konak Belediyesidir. 2008 yılında yapılan 56 Yapı Ruhsatı ve 107 Yapı Kullanma izin Belgesi başvurusu gecikme sebepleri ve gecikme süreleri bakımından detaylı bir biçimde incelenmiştir. Araştırmanın sonuçları, en sık rastlanan başvuru tipi olan standart bir apartman binası için yapılan Yapı Ruhsatı başvurusunun ortalama 107 günde, Yapı Kullanma İzin Belgesi başvurusunun ortalama 99 günde sonuçlandığını göstermektedir. Gecikme sebepleri incelendiğinde Yapı Ruhsatı başvuru dosyasındaki eksik evrakların Yapı Ruhsatı alımında; binanın yerinde kontrolü yapıldıktan sonra teslim edilmesi gereken evrakların eksikliğinin de Yapı Kullanma İzin Belgesi alımında gecikmeye yol açan en önemli sebepler olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, belediyedeki resmi yetkililer, yapı denetim firması yetkilileri ve proje müellifleri ile ruhsat alım süreçlerindeki gecikme sebeplerinin ve sürecin hızlandırılmasına ait önerilerinin sorgulandığı görü?meler yapılmıştır. Son olarak, dünyadaki çe?itli ?ehirlerdeki ruhsat alım süreçleri karşılaştırma amaçlı olarak değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçları ruhsat alım süreçlerindeki en önemli problemlerin, kanun ve yönetmeliklerin karmaşıklığının yol açtığı hantallık ve yetersiz resmi görevli sayısı olduğunu göstermektedir. Bu süreçlerin hızlandırılması için, kanunların ve yönetmeliklerin sadeleştirilmek üzere yeniden incelenmesi ve bilgi teknolojilerinin verimli kullanımı, basit terimlerle tüm süreci ve istenen evrakları listeleyen el kitaplarının hazırlanması ve müşteri hizmetlerinin geliştirilerek görevli sayısının arttırılması gerekliliği tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Obtaining building permit and occupancy permits are complex and time consuming processes involving many stakeholders. This mostly leads to unwarranted delays, increased costs, and needless frustration. This research analyzes delay causes and durations for building permit and occupancy permit issuances. Field study is carried out at the Konak Municipality in İzmir. 56 building and 107 occupancy permit applications made in 2008 are thoroughly examined in terms of their rejection reasons and delay durations. The findings of the research show that the most frequent application type -new construction of a standard apartment building- reviewed requires an average duration of 107 days for building permit and 99 days for occupancy permit issuance. Analyzing the delay causes, missing documents in the application file required for obtaining a building permit and incomplete submission of documents required after the building inspection in situ required for obtaining an occupancy permit are found to be the main delay causes. Permit officials, inspectors and project owners are as well interviewed to reveal their concerns and suggestions for streamlining the permit processes. Finally, the permit issuance processes of various world cities are reviewed for comparison purposes. Research results show that common problems detected in the permit processes are that they are cumbersome and time consuming due to the complexity of the codes and regulations, and inadequate number of staff. For streamlining the permit processes, re-examining all bylaws and regulations for simplifying purposes, efficient use of information technologies, preparing guidebooks with simpler terms and increasing thenumber of staff by improving customer services are needed.