The least proper class containing weak supplement
Zayıf tümleyenleri içeren en küçük öz sınıf
  1. Tez No: 252253
  2. Yazar: YILMAZ DURĞUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAFAİL ALİZADE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tezde temel olarak, zayıf tümleyenler aracılığıyla tanımlanan WS sınıfını içeren en küçük öz sınıfın bir R halkası üzerinde, özel olarak, kalıtsal halkalar üzerinde incelenmesi amaçlanmıştır. Bir B modülünün A alt modülü, B'de zayıf tümleyendir ancak ve ancak B'nin bir V alt modülü için, A+V = B ve, A ve V alt modüllerinin kesişimi B'de küçüktür. Genelde, WS sınıfı bir öz sınıf oluşturmaz. WS sınıfını genişleterek, kalıtsal halkalar üzerinde WS sınıfını içeren en küçük öz sınıfı elde ettik. Bu en küçük öz sınıfın homolojik nesneleri incelendi. Alt modüller yardımıyla bu öz sınıfın elemanların yapısı belirlendi.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to investigate the least proper class containing the class WS of R-modules determined by weak supplement submodules over a ring R, in particular, over hereditary rings. A submodule A of a module B has(is) weak supplement if and only if there exist a submodule V in B such that A + V = B and the intersection of submodules of A and V is small in B. The classWS does not form a proper class, in general. By extending the class WS, we obtained the least proper class containing the class WS of R-modules over hereditary rings. We investigate the homological objects of the least proper class. We determine the structure of elements of the proper class by submodules.