Joining and interfacial properties of aluminum/glass fiber reinforced polypropylene sandwich composites
Aluminyum/cam elyaf ile takviye edilmiş polipropilen sandviç kompozitlerin birleştirilmesi ve arayüzey özellikleri
  1. Tez No: 252261
  2. Yazar: ASLI GURUŞÇU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN TANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Metallurgical Engineering, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Farklı parçaları uygun yöntemlerle birbirine bağlamak kompozit yapı üretiminde kritik bir adımdır. Aluminyum/cam elyaf takviyeli polipropilen tabakalı kompozitlerin (Al/CEPP) özelliklerinde gelişmiş performans elde etmekte karşılaşılan en önemli problem iyi bağlanma mukavemetinin sağlanmasıdır.Bu çalışmada, Al/CEPP tabakalı yapılar çeşitli yüzey önişleme teknikleri kullanılarak üretilmiştir. Kompozit/metal arayüzeyinideki bağlanma, aluminyumun amino bazlı silane bağlayıcı ajan ile önişlenmesi, poliolefin bazlı yapıştırıcı film eklenmesi ve Al yüzeyinin ağırlıkça % 20 maleik anhidrid polipropilen (PP-g-MA) içeren polipropilen bazlı film ile modifikasyonu ile elde edilmiştir. Bu çeşitli yüzey önişlemelerin etkilerini değerlendirmek için bağlanmış Al/CEPP tabakalı yapıların mekanik özellikleri (kayma, ayrılma ve eğme mukavemetleri) incelenmiştir. Ayrıca farklı yüzey önişleme teknikleri kullanılarak modifiye edilen Al köpük/CEPP tabakalı yapıların ayrılma mukavemetleri ölçülmüştür. Ayrılma testinden sonraki kırık yüzeyler taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile incelenmiştir. Çeşitli yüzey önişlemeleri ile elde edilen Al/CEPP tabakalı yapıların dayanıklılığı, yapışma özelliklerinin tabakalı yapıların yaşlandırılması üzerindeki etkilerini elde etmek için değerlendirilmiştir.Sonuçlar göstermiştir ki, Al/CEPP tabakalı sistemlerin bağlanması aluminyum yüzeylerinin amino bazlı silan bağlayıcı ajanı ile yüzey önişlemine tabi tutulmasıyla gelişmiştir. Ayrılma ve eğme mukavemetleri sonucuna göre, poliolefin bazlı yapıştırıcı film eklenmesi ile elde edilen Al/CEPP tabakalı yapılar yapışma davranışlarında önemli ölçüde artış sergilemiştir. Al/CEPP arayüzeylerinin PP-g-MA tabakalarıyla modifikasyonu ile bağlanma özelliklerinde en iyi gelişme elde edildiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The joining of separate components using a suitable technique is a critical step in the manufacture of composite structures. For good property performance of aluminum/glass fiber reinforced polypropylene (Al/GFPP) laminates, one of the most important problems is to obtain good adhesive bond strength.In the present study, Al/GFPP laminates have been manufactured with various surface pretreatment techniques. Adhesion at the composite/metal interface has been achieved by surface pretreatment of Al with amino based silane coupling agent, incorporation of polyolefin based adhesive film and modification with PP based film containing 20 wt. % a maleic anhydride modified polypropylene (PP-g-MA). The mechanical properties shear, peel and bending strength of the adhesively bonded Al/GFPP laminates were investigated to evaluate the effects of those various surface treatments. In addition, peel strengths of Al foam/GFPP laminates with various surface treatments were measured. The fracture surfaces have been examined by scanning electron microscope (SEM).Results showed that the adhesion of the laminated Al/GFPP systems were improved by treatment of aluminum surfaces with amino-based silane coupling agent. Based on peel and bending strength results, Al/GFPP laminates with incorporation of polyolefin based adhesive films exhibited significant increase on the adhesive behaviour. Modification of Al/GFPP interfaces with PP-g-MA layer leads to highest improvement on the adhesion properties.