Akciğer kanseri olgularımızın epidemiyolojik özellikleri
Epidemiological characteristics of our lung cancer cases
- Tez No: 252271
- Danışmanlar: DR. TURAN KARAGÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Süreyyapaşa Göğüs Kalp Damar Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmada, merkezimizde tanı konulan akciğer kanseri olgularının epidemiyolojik özelliklerini değerlendirmeyi amaçladık. Merkezimizde, Ocak 2000-ağustos 2000 tarihleri arasında tanı konulan 790 Primer akciğer kanseri olgusu çalışmaya alındı. Olguların 684'ü erkek (%86.6), 106'sı (%13.4) kadın olup, yaş ortalaması 59.5 (27-86) yıl idi. Epidermoid karsinom %47.8 oranı ile en sık görülen tümör tipi olup bunu sıklık açısından %36.5 oranı ile Adeno karsinom takip etmekteydi. Kadın hastalarda en sık saptanan tümör tipi, Adeno karsinom, erkek hastalarda epidermal karsinomdu. Olgular sigara alışkanlığı açısından değerlendirildiğinde sigara içen olguların oranı %66.9, içip bırakmışların oranı %18.5, hiç sigara içmemişlerin oranı %14.6 idi. Sigara içmeyen olguların oranı, kadınlarda %65.1, erkeklerde %6.7 olarak bulunup. Olgularının %81.9 ise Kentsel bölgeden gelmekteydi. En sık görülen meslekler çiftçilik, inşaat işçiliği, şoförlük ve maden işçiliği idi. Kadın hastaların büyük bölümü ev hanımı idi. Olguların %4.1 malignite açısından pozitif aile öyküsüne sahipdi. Kronik akciğer hastalığı ve tüberküloz akciğer kanseri olgularında en sık saptanan solunum sistemi patolojisiydi. Çevresel ve/veya mesleki asbest temas olgularının %3.8 kadarında vardı. En sık saptanan mesleki karsinojenler alüminyum, silika, berilyosiz, demir-çelik olup. Olgularının %3.2si oto tamir işinde, %4.4'ü aşçı-fırıncı olarak çalışıyordu.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to evaluate the epidemiological characteristics of lung cancer patients who were diagnosed in our center. 790 patients, diagnosed with primary lung cancer between January 2000 and August 2000 in our center, were enrolled in the study. 684 cases were male (86.6%), 106 cases (13.4%) were female, mean age was 59.5 (27-86) years. Squamous cell carcinoma was the most common tumor type with a rate of 47.8% which was followed by adeno carcinoma 36.5%. The most frequent tumor type was adeno carcinoma in female patients, however epidermal carcinoma was in male patients. When cases were evaluated in terms of smoking habits, smokers were 66.9%, ex-smokers were 18.5%, never smoked cases were14.6%. The proportion of non-smokers patients were 65.1% for women and 6.7% for men. 81.9% of cases were from urban areas. The most common occupations were farming, construction worker, chauffeur and mine-labor. Majority of female patients were housewives. 4.1% of cases had positive family history of malignancy. Chronic lung disease and tuberculosis was the most frequent respiratory pathology in lung cancer patients. Environmental and / or occupational asbestos exposure were in up 3.8% of cases. The most common encountered occupational carcinogens were aluminum, silica, berilyosiz, iron -steel. 3.2%, of cases were in auto repair business and 4.4% cases were working as a cook-baker.