Diyarbakır il merkezinde yaşayan adölesanlarda şişmanlık prevalansı, beslenme alışkanlıkları ve bilgi düzeyleri, enerji tüketimi ve harcamalarına ilişkin bir araştırma
  1. Tez No: 25232
  2. Yazar: BİRSEN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PERİHAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
66 ÖZET Bu çalışma, 1 Temmuz 1990 ile 1 Nisan 1991 Tarihleri arasında Diyarbakır İl ı i Merkezinde farklı sosyo-ekonomik düzeyde bulunan 14-18 yaş grubu 737 erkek ve \ 471 kız olmak üzere toplam 1208 adölesan üzerinde şişmanlık prevalansı, beslenme 1 alışkanlıkları ve bilgi düzeyi, günlük enerji tüketim düzeyi, fiziksel aktivite durumları \ ve bunun vücut ağırlık durumu ile ilişkilerini değerlendirmek amacı ile planlanıp yürütülmüştür. Araştırma iki aşamada yürütülmüştür. Araştırmanın birinci aşamasında adölesanlann boy ve ağırlık ölçümleri alınıp yaş'a göre boy ve ağırlık standardına, persentillere ve beden kitle indeksine (BKİ) göre değerlendirilmiştir. Düşük ve yüksek sosyo-ekonomik bölgedeki erkek adölesanlann ortalama boy uzunluğu sırasıyla 164.9±9.72 cm, 167.48±8.04 cm, kız adölesanlann ise sırasıyla 139.1±5.60 ve 166.71±6.72 cm'dir. Türkiye için geliştirilmiş yaş'a göre boy uzunluğu standartlanna göre değerlendirildiğinde toplam erkeklerin % 5.7'si, kısa, % 8.4'ü uzun boyludurlar. Boy uzunluğu persentil değerlendirmesinde kısa boyluluk düşük ve yüksek sosyo-ekonomik düzey erkeklerinde % 22.0 ve % 17.2, kızlannda % 5.8 ve % 6.6'dır. Uzun boyluluk ise düşük ve yüksek sosyo-ekonomik düzey er keklerinde % 16.7 ve % 15.6, kızlannda % 30.6 ve % 40.7'dir.67 Yaş'a göre ağırlık değerlendirmesinde erkek ve kız adölesanlarda şişmanlık prevalans % 4.7 olup denekler hafif şişman olarak bulunmuştur. Genelde erkeklerde şişmanlık oranı (% 13.9), kızlardan (% 4.4) daha yüksektir. Ağırlık durumu BKİ'ne göre değerlendirildiğinde deneklerin % 27.9 zayıf, % 68.3 normal, % 3.8 hafif şişman olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
68 SUMMARY This study has been planned and carried out in the Central District of Diyarbakır Province from 1990 to 1991 to assess the fatness prevalence, nutritional habits, daily energy consumption level, physical activities and its revelance to body weight of 737 males and 471 females, in total 1208 adolescents, between the age group of 14-18 of different socio-economic levels. This study was completed in two stages. In the first stage, the body weight and height of the adolescents were measured and assessed based on age, weight and height standards, percentiles, and body mass index (BMI). The avarege height of the male adolescents of the low and high socio-economic regions were 164.9±9.72 cm, 167.5±8.04 respectively and that of the female adoles cents were 139.1±5.60 and 166.71±6.72 cm respectively. When an assessement is made on the basis of age versus height standards developed for Turkey it is seen that 5.7% of males are short and 8.4% there of are tall. The height percentile reveals that shortness in low and high socio-economic levels is 22.0% for males and 5.8% for fe males. Tallness in low and high socio-economic brackets is 16.7%,15.6% for male and 30.6%, 40.7% for females. The assessement of age-versus weight revealed that fatness prevelance in males and females is 4.7% and those tested were found to be overweight.