El bileği ve parmak fleksör tendon yaralanmalarından sonra uygulanan farklı rehabilitasyon yöntemlerinin karşılaştırılması
- Tez No: 25231
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAADET OTMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET El yaralanmaları genellikle endüstri, trafik ve ev kazaları sonucunda meydana gelmekte, kalıcı sakatlığa ve iş kaybına neden olmaktadır. El yaralanmalarında, kasın devamlılığını sağlayan tendonların anato mik bütünlüğünü kaybetmesiyle birlikte post-operatif dönemde adhezyon, ödem, kontraktür, kas zayıflığı ve bunun sonucunda da elin fonksiyonel yapısı önemli oranda etkilenmektedir. Post-operatif erken dönemde komp likasyonları engellemek ve elin fonksiyonel yapısını yeniden kazanmak, re habilitasyon ile mümkün olmaktadır. Fleksör tendon tamirinden sonra erken dönemde uygulanan rehabilitasyon yöntemlerinin etkisini saptamak amacı ile Hacettepe Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Yük sekokulu Ortopedi ve Travmatoloji ile Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi ünitelerinde çalışmamız gerçekleşmiştir. Olgular iki gruba ayrılarak, deney grubundaki 16 olguya erken dönemde fizyoterapi ve rehabilitasyon programı uygulanmış, kontrol grubundaki 15 olguya ise uygulanmamıştır. Fleksör tendon yaralanması olan olgularda parmak ucu-avuç içi mesa fesi, ganiometrik ölçüm ve fonksiyonel düzeyleri değerlendirilmiş; sonuçlar deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur(p0.05). Sonuç olarak; fleksör tendon tamiri sonrasında erken dönemde uygulanan fizyoterapi ve rehabilitasyon yöntemleri elin fonksiyo nelliğini yeniden kazanmasında etkin olduğu kararma varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Hand injuries usually follow industrial or traffic accidents and they can cause disability. Anatomic discontinuity of tendons after hand injuries and adhesion, edema, contracture and atrophia of the muscle after operations attect the hand functions. It's possible to prenant compliations in the immediate post-operative period and restore the functions of the hand by rehabilitation. To determine the effect of early rehabilitation after flexor tendon repair this inventigetion was carried out in the physiotherapy and Rehabilitation Faculty, Orthopaedics and Traumatology and Plastic and Reconstructive Surgery Units. Physiotherapy and Rehabilitation was given to the 16 patients in the subject group, where as 15 patients in the control group had no such treatment. Finger tip-palmar crease distance, goniometric and functional evaluation were done in the patients with flexor tendon injuries.