İshalde ağızdan sıvı tedavisi uygulamalarının yaygınlaştırılması ve ishalli çocukların beslenmesi konularında annelerin eğitiminin önemi
  1. Tez No: 25233
  2. Yazar: A.GÖNÜL BİLECEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PERİHAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Araştırma, 1.10.1990-1.12.1991 tarihleri arasında, Ankara İli, Mamak ilçesine bağlı Boğaziçi semtinde bulunan Ankara Büyükşenir Belediyesi Mamak Sağlık Evine başvuran 0-5 yaş grubu 800 çocuk üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya alınan çocukların #6.1' i boy uzunluğu açışından standardın 5690 altında (kısa boylu), #6.9'u da ağırlık açısından standardın %80 altında (zayıf) bulunmuştur. Araştırmada 0-5 yaş grubunda bulunan çocukların ishal prevalansı #11.3 olup bunu etkileyen etmenler değerlendirilmeye çalışılmıştır. Gebelik yaşı 15 ve daha küçük olan annelerin oranı #4.8 dir. Doğum aralığı ortalama 1-2 yıl olan çocuk oranı #39.9 olup doğum ağırlığı düşük olan (2500g'ın altında) çocuk oranı #11.0 dir. Ailenin çeşitli sosyo-kültürel özellikleri incelendiğinde öncelikle eğitim durumu değerlendirilmesinde anne ve babalar' m #75.3 ve #75.8 oranları ile ilkokul mezunu olmasına karşın #9.3 ve #0.5 oranlarında akuma yazma bilmeyen anne ve baba bulunduğu görülmüştür. Ailelerin #64.7" si 1-2 odalı evde oturmaktadır. Tuvaleti evin dışın da bulunan aile #44.2, evinde ayrı bir mutfağı bulunmayan aile ise #7.6 oranındadır. Bölgede #94.6 aile içme suyunu şehir suyundan sağlamaktadır. Suyu kaynatarak çocuğa veren anne oranı #47.4 dür. Çocukların beslenmesi incelendiğinde tek başına anne sütü alma süresi yaklaşık 3.7 ay, ek besinlerle birlikte anne sütü alma süresi ise 9.5 ay olarak belirlenmiş, hiç anne sütü almayan, yetersiz, yeterli sürede ve uzun süre anne sütü alanlar sırasıyla #4.1, #50.3, #40.4 ve #1.5 oranlarında bulunmuştur. Ek besinlere zamanında (4-6ay) baş lama oranı fazla (#62.2) olmasına rağmen erken (l-2ay) aylarda baş lama oranı #24.0 dür. İshal durumunda çocuklarına annelerin #98.9'u su, #54.4'ü anne sütü, #11.1' i AŞTE ve #6.7' side AST vermişlerdir. Uygun besinlerden yoğurt patates, meyve suyu gibi besinleri sırasıyla #42.2, #24.4 ve #40.0 anne çocuklarına vermiştir. İshalli çocuklar 3 gruba ayrılarak bir gruba ev koşullarında hazırlanan AKTS, bir gruba AST (ORS) diğer bir gruba da tuzlu ayran-68- verilmiştir. Buna göre ishal durumlarında 1-3 gün içinde düzelme- tuzlu ayran verilen deneklerde %86.7, AST uygulamasında %83.3 ve AŞTE verilen deneklerde ise %73.3 oranlarında bulunmuş, ancak uygulamalar arasında istatistiksel açıdan önemli bir fark bulunamamıştır (P>0.05). İshalli çocukların 5635.6* sında hafif, %1.1'inde orta şiddetle dehidratasyon olduğu hekim muayenesi ile belirlenmiştir. Dehidratasyonu 4 saatten kısa sürede düzelen denekler 56100, 5682. 4 ve 5676.9 oranlarında olup sırasıyla tuzlu ayran, AST ve AŞTE uygulamaların da görülmüştür. Bu çalışmada altı ay süresince izleme alınan ishalli çocukların ishal durumlarında 5691.1, malnutrüsyon durumlarında %66.6 ve anemi durumunda ise 5677.0 oranında iyileşme kaydedilmiştir. Sağlık Bakanlığı, AST (ORS) ishal paketlerini Sağlık Ocakla rı ve Ana-Çocuk Sağlığı Merkez (AÇSM) 'lerinde kolayca bulunabileceğini belirtirken ishali tekrarlayan çocukların AST tedavisinde zorluklarla karşılaşılmış olup zaman zaman eczaneden satın alınmıştır! Mamak Sağlık Evi yerel yönetime bağlı bir sağlık kuruluşu olduğundan ilaç ve malzeme konusunda bazı sıkıntıları olmaktadır. Bu da Sağlık Bakanlığı ve yerel yönetimler arasındaki iletişimin yeterli olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This survey has been conducted on 800 children under the 5 years of age whose Were monitoring by Mamak Health unit of Ankara Municipality, between the time 1990 October and 1991 December. According to the height and body weight standarts of Türkiye 6.1 % and 6.9 % of children were under the these values respec tively. The prevalance of diarrhoea was 11.3 % (90 chidren) during that period and affecting factors of diarrhoea has been tried to test in relation to demographic and social statues. These was 4.8 % women whose aged 15 and less has giving first birth. The Birth du ration between 1 to 2 years were 39.9 % and ratio of the low birth weight was 11.0 %, Mothers (75.3 %) and fathers (75.8 %) are generally primary school graduated. Only 9.3 % of mothers and 0-5 % of fathers were illetrate. Among the 64.7 % of them were living in hauses with 1 to 2 rooms, 44.2 % of them had W.C. out of hauses, 7.9 % of them had no separate kitchens. The percentage of family having running water at home was 94.6 % and 47.4 % of mothers reported that their child ren were given boiled water. Exclusively breast feeding duration was about 3.7 months. Breast feeding was continued until about 9.5 months with adding of supplemantary foods. Non, insufficiet, sufficient and longer than necessary breast feeding duration of children were 4.1 %, 50.3 %, 40.4 % and 1.5 % respectively. Adding of supplementary foods in coorect time (4-6 months) and earlier (1-2 months) were 62.2 % and. 24.0 % respectively. Among the mothers 98.9 % of them gave water, 54.4 % contimied breast feeding, 11.1 % and 6.7 % of them gave oral rehydration so lution prepared in house conditions and r?ady to use ORS packets to the child with diarrhoea. In generally correct foods like yoğurt (42.2 %) potatoes (24. 4 %) and fruit juice (40.0 %) wss given also. Ninety children who had diarrhoea were divided into 3 groups. Oral rehydration solution prepared in hause conditions, ready use-70- ORS prickets and ayran with salt was given to the 1 2n and 3 of each group. Although these was no significant differences between. 3 groups (P>0.05). Healing was observed with 86.7 %, 83.3 % and 73.3 % in the 3rd, 2nd and 1st group of children in 1-3 days res pectively. With the physical examination 35.6 % of children had light and 1.1 % of children had also moderate dehydation. The percentages of the cases whose dehydration cured less than 4 hours was 100.0 %, 82.4 % and 76.9 % with ayran with salt, ready house ORS and ORS prepared in house conditions respectively. Children with diarrhoea were followed for 6 months during 6 months, 91.1 % of the cases with diarrhoea, 66.6 % of the cases with malnutrition and 77.0 % of the cases with anemia was cured by nut rition education. There were some difficulties to find ready to use ORS packets in Mother and Child Health Care Centers (MCHC) of Ministry of Health, Care Centers (KCHC) of Ministry of Health, though the Ministry declares that ready to use ORS packets are available shy time at every MCHC. So the mothers had to buy them from the pharmacies. Mamak Health Unit is a primary health care unit of the Municipality. Lack of coordination was observed between Ministry of Health and local governments which causes a waste of resources.