Servis hemşirelerinin, servis sorumlu hemşirelerinin görev, yetki ve sorumluluklarına ilişkin bilgi düzeylerinin saptanması
  1. Tez No: 25234
  2. Yazar: SEVGİ BAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÜMSER KUBİLAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Hizmetleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Araştırma, Hacettepe üniversitesi Erişkin Uygulama Hastanesi 'nde çalışan hemşirelerin servis sorumlu hemşirelerinin görev, yetki ve sorumluluklarına ilişkin bilgi düzeylerinin saptanması amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma evrenini toplam 29 serviste çalışan 256 hemşire ve 4 sağlık memuru oluşturmaktadır, örneklem kapsamına. bu hemşirelerin 87'si alınmıştır, örneklem seçiminde haftalık çalışma çizelgelerinden yararlanılarak her servisten değişik çalışma sürelerine göre üçer hemşire seçilmiş, böylece örneklem kapsamına alınan 87 hemşire belirlenmiştir. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından elde çetelenerek değerlendirilmiş ve tablolaştırılmıştır. Değerlendirmede yüzdelik kullanılmıştır. Elde edilen verilere göre, Hacettepe üniversitesi Erişkin Uygulama Hastanesi 'nde çalışan hemşirelerin servis sorumlu hemşirelerinin görev yetki ve sorumluluklarını tam olarak bilmedikleri, servis sorumlu hemşirelerine ait bazı görevleri büyük ölçüde hemşirelik dışındaki gruplara mal- ettikleri dikkati çeken bir bulgudur. Yeni mezun hemşirelerin deneyimli hemşirelere, servis sorumlu hemşiresine vekalet etmeyenlerin edenlere göre daha yüksek oranda doğru yanıt verdikleri ortaya çıkmıştır. Veriler eğitim durumuyla karşılaştırıldığında, hasta bakımına ilişkin sorularda her iki grubun hemen hemen aynı düzeyde, yönetime ve eğitime ilişkin sorularda ise yüksek okul mezunlarının daha yüksek oranlarda doğru yanıt verdikleri görülmüştür. Araştırmadan çıkan sonuçların ışığı altında ekip içi uyumu sağlamak, uygun çalışma ortamı oluşturmak ve kaliteli hasta bakımı verebilmek için gerekli görülen konularda hizmet içi eğitim programları hazırlanıp uygulanması önerisi getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Research is carried on to define information levels of nurses responsible for the wards in Hacettepe University Hospitals on their job responsibilities in definitive terms. Research group consists of 256 nurses and 4 health clerks in overall 29 services. 87 of these nurses are being taken as an example. In selection of examples, with use of weekly worksheets 3 nurses from each services with various working hours are selected, and 87 nurses for research are defined. Data of research is evaluated by the researcher and tables are prepared. Percentages are used in evaluation. According to data that is obtained the chief nurses of the wards and the others working in Hacettepe University. Hospitals are not fully aware of their job responsibilities, and it is noticeable that these nurses believe that major part of their job belongs to groups other than nurses. It is found that newly graduated nurses give more correct answers than experienced ones, so does non-acting ward responsible nurses to acting ones. When data is compared oh education basis, it is found that both groups are about the same on questions regarding taking care of patients, where university graduates gave better answers on questions regarding management and training. As a result of data obtained from this research, it is adviseable to prepare and give ward related training programs in order to provide hermonious relations in team work, to provide better working environment, and to provide more qualified patients care.