İstanbul'da ulaştırma sisteminin sürdürülebilirliğinin değerlendirilmesi
Assessment of sustainability of the transportation system in Istanbul
  1. Tez No: 252346
  2. Yazar: İSMAİL ÖMER VERBAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK GERÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tez çalışmasında İstanbul'un ulaştırma sisteminin 2007 ve 2023 yılındaki durumu sürdürülebilirlik göstergeleri açısından değerlendirilmiştir. Öncelikle sürdürülebilirliğin genel tanımı ile sosyal, çevresel ve ekonomik ayaklarına göre özel tanımları ortaya konmuştur. Sürdürülebilir ulaştırmanın tanımından sonra sürdürülebilir ulaştırma göstergeleri sıralanmıştır. İstanbul'un nüfusu, nüfus yoğunluğu ve arazi kullanımı tarihsel süreçte incelendikten sonra mevcut ulaştırma sistemine ait yolculuk sayıları, hat uzunlukları ve türel dağılım bilgileri verilmiştir. Daha sonra İstanbul'da ulaştırma sisteminin mevcut durumu sürdürülebilirlik göstergeleri açısından değerlendirilmiştir. Bu göstergeler, ulaştırmadan kaynaklanan yıllık enerji tüketimi ve emisyon değerlerini; karayollarının doğal alanlara uzaklığını; nüfusun toplu taşıma sistemlerine yakınlığını; yolculuk amacına göre hareketliliği ve yolculuk sürelerini; trafik kazalarını, yaralanma ve ölümleri kapsamaktadır. Sonraki bölümde 2023 yılına dair öngörüler ortaya konmuş ve son bölümde, sürdürülebilir bir kent ve ulaştırma sistemi için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the transportation system of Istanbul in the years of 2007 and 2023 are assessed using sustainability indicators. Firstly, a general definition of sustainability and the definitions of its social, environmental and economic legs are introduced. After giving the definition of sustainable transportation, indicators of sustainable transportation are listed. The population, the population density and the land use of Istanbul are examined, and then information on trip numbers, route lengths and modal split regarding the current transportation system in Istanbul are given. Afterwards the current transportation system in Istanbul is assessed using sustainability indicators. These indicators are annual energy consumption and emission values due to transportation; proximity of highways to natural areas; proximity of people to public transportation; mobility rates and trip times by purpose; traffic accidents, fatalities and injuries. In the next chapter, estimations regarding the year of 2023 are made, and finally suggestions are made for a sustainable city and transportation system.