Oksazolin sübstitüe ksanten sentezi
Synthesis of oksazoline sübstitüted xanthene
  1. Tez No: 252347
  2. Yazar: ZEYNEP KÖKÇE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. E. NACİYE TALINLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı, ligand olarak kullanılabilecek yeni çok dişli oksazolin türevlerinin sentezlenmesi ve bunların metal bağlama özellikleri ve reaksiyonlardaki katalitik aktivitelerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada ksanten halkasına bağlı olan yeni oksazolinlerin sentezlenmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla, oksazolinin çok dişli ligand olarak davranabilmesi için fenoloksazolin tipi bileşiklerin sentezlenmesi amaçlanmış fakat başarılı olunamayınca oksazolinin N atomuna yakın eterik O atomu bulunduran oksazolin bileşiği sentezlenmiştir. Bu bileşiğin farklı metallerle kompleks oluşturma özelliği incelenip bu komplekslerin Lewis asit özelliği bazı reaksiyonlarda (halojenasyon, siklopropanlama reaksiyonu) kullanılarak incelenmiştir. Çalışmanın son kısmında sentezlenen fenolik ksanten dibenzo dikarboksilik asit bileşiğinden oksazolinin iyi verimle elde edilme çalışmaları devam etmektedir. Bu bileşiğin çok dişli ligand oluşturma olasılığının yanı sıra yeni bileşiklerin sentezlenmesinde katalizör olarak kullanılması söz konusu olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this research it is aimed to synthesize new polydentate oxazoline derivatives which can be utilized as ligands, and examining their metal binding properties and catalytic activities in reactions. It was targeted to synthesize oxazolines attached to xanthene chain. For this aim, it was targeted to synthesize phenoloxazoline type compounds behaving polydentate ligands but the reaction failed so, we synthesized oxazoline containing etheric O atom nearest to N atom of the oxazoline group. It was examined complex formation features with different metals and Lewis acid features in some reactions (halogenation, cyclopropanation reaction) of this compound. At the end of the research, using synthesizing phenolic xanthene dibenzo dicarboxilic acid compound, we continue our research about synthesizing oxazoline in good yield. The targeted oxazoline compound has the possibility of forming polydentate ligand, and also possibility to get access to new compounds.