Synthesis and characterization of a novel triptycene type photo-crosslinker
Triptisin esaslı foto-çaprazbağlayıcının sentezi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 252358
  2. Yazar: ŞAHİN ATEŞ
  3. Danışmanlar: DR. LOKMAN TORUN, PROF. DR. YUSUF YAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Triptisen molekülü göreceli olarak yüksek molekül ağırlığına sahip üç benzen halkasının birbirine parelel ve 120 derece açıyla bisiklooktan merkez iskeletine bağlandığı bir geometriye sahiptir. Son zamanlarda yapılan araştırmalar triptisenin polimer yapısına katıldığında polimerin mekanik ve ısısal özelliklerini geliştirdiğini ıspatlamıştır. Bu çalışmada, triptisen yapısı içeren yeni bir çaprazbağlayıcının sentezi ve foto başlatıcılı kürleştirme uygulamalarında kullanımı incelenmiştir. Bu bağlamda tek-işlevs.el matakrilat veya akrilat monomeri, çapraz bağlayıcı ve foto başlatıcı içeren formülasyonlar hazırlanmıştır. Foto başlatıcı olarak 2.2-dimetoksi-2-fenilasetofenon (DMPA) kullanılmış, reaksiyon esnasında 350 nm UV ışığa maruz bırakılmıştır. Formülasyonların kürleşme davranışları foto tarayıcı kalorimetre (foto DSC) ile ölçülmüştür. Formülasyonlarda çaprazbağlayıcı konsantrasyonları kadameli olarak arttırılmış ve çaprazbağlayıcı oranın artmasının fotopolimerizasyon kinetiğine etkisi incelenmiştir. Triptisen içeren çaprazbağlayıcının davranışları hidrokinon içeren analog çaprazbağlayıcının davranışları ile karşılaştırılmıştır. Çaprazbağlayıcı konsantrasyonu arttırıldığında ya da triptisen esaslı çaprazbağlayıcı içeren formülasyonlar kullanıldığında daha yüksek polimerizasyon hızları ve daha hızlı oto-akselarasyon değerleri gözlenmiştir. Sonuçlar THDA'nın ultra viole kürleşme sistemelerinde etkin bir çaprazbağlayıcı görevi üstlendiğini göstermektedir. Aynı zamanda, THDA çentik kitlenmesi gibi bir potansiyele sahip olduğu için oluşan çapraz bağlı polimerin mekanik ve ısısal özelliklerini geliştirmesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Triptycene molecules are relatively high molecular weight compounds possessing three aromatic rings in the structure and incorporated into polymers in order to improve their mechanical strength and thermal stability. In this presentation, we describe synthesis and use of novel triptycene type crosslinker in free radical photoinduced curing applications. Thus, formulations containing monofunctional (meth)acrylates monomers, a crosslinker and a photoinitiator. Namely, 2.2-dimethoxy-2-phenylacetophenone (DMPA) was irradiated at 350 nm. Photo-differential scanning calorimetry (photo DSC) experiments were carried on so as to demonstrate the curing behavior of the formulations. Concentration of crosslinker was increased gradually to gain insight into the effect of the crosslinker ratio in kinetics of photopolymerization. Crosslinking behavior of THDA was compared with that of the conventional analog crosslinker HDA. Higher rate of polymerizations and faster auto-accelerations were attained when THDA was used in the formulations or when the crosslinker percentages in formulations were increased. The results revealed that THDA is an efficient crosslinker for UV curable formulations with the potential interlocking behavior for the improved thermal and mechanical properties of the final products.