Imaging of perfectly magnetic conducting rough surface through single frequency single view data
Mükemmel manyetik iletken yüzeylerin tek frekansta tek ölçüm verisiyle görüntülenmesi
- Tez No: 252363
 - Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM AKDUMAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Engineering Sciences
 - Yıl: 2008
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Telekomünikasyon Mühendisliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmada, manyetik iletkenlik özelliğine sahip bir yüzeye ait ters problem çözümü sunularak, cismin şeklinin ve elektriksel özelliklerinin bulunması için yeni ve hızlı bir metot verilmiştir. Öngörülen sistemde, yüzeyden saçılan elektromanyetik dalgalar yüzeyden yukarıda bir düzlem boyunca ölçülür. Kullandığımız yöntemde ölçün yapılan uzayla, bulunması hedeflenen yüzeyin arası varsayımsal bir düzlemle iki yarım uzaya bölünür. Üst kısımda kalan her noktadaki saçılma, Fourier transformu ifadesiyle tanımlanır. Daha sonra manyetik iletkenlik özelliğine sahip bir yüzeydeki sınır koşulları kullanılarak problem lineer olmayan bir denkleme indirgenir
Özet (Çeviri)
The main aim of this thesis is to give a new, simple and fast method to determine the location and shape of a perfectly magnetic conducting rough surface. The surface is reconstructed using the illumination by a single plane monochromatic wave and the near field measurements of the scattered field are performed on a line parallel to the mean surface. The novelty of the method is that the lossy half-space above the surface is first separated into two parts by an estimated plane, and then the scattered field in the upper region above this plane is expressed in terms of a Fourier transform while it is expanded into a Taylor series in the lower part. The boundary condition on the Perfect Magnetic Conductive surface requires that the normal derivative of the total electric field should vanish. The use of this condition allows the reduction of the problem to the solution of a non-linear equation for the unknown surface function.