Düzensiz talep koşullarında melez üretim sistemlerinin aksiyomlarla tasarımı
Design of hybrid cellular manufacturing systems in erratic demand conditions using axiomatic design
- Tez No: 252396
- Danışmanlar: PROF. DR. M. BÜLENT DURMUŞOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Tez çalışmamızda kısmî tek parça akışının uygulandığı melez üretim sistemlerinintasarımı için Aksiyomlarla Tasarım(AD) metodolojisini kullanan bir yol haritasıönerilmiştir. Tek parça akışının uygulanabilmesi için parçaların hücreler arasıhareketlerine neden olan istisnai operasyonlar yok edilmelidir. Çalışmamızda alternatifmakineler incelenerek, geliştirilen kurallar çerçevesinde istisnai operasyonlar sistematikbiçimde alternatiflere atanmaya çalışılır.Tek parça akışına yönelik tasarım algoritması tez çalışmasının özgün yönlerindenbiridir. Çünkü istisnai operasyonları yok etmek için alternatif makineleri kullanan,fonksiyonel alandan da yararlanmaya olanak tanıyan sistematik bir yaklaşımönerilmiştir. İstisnai operasyonların yok edilmesinin ardından hücre içerisinde tek yönlüakışın sağlanması hücrelerde tek parça akışını mümkün hale getirir. Bu aşamadansonra benzetim tekniğinden yararlanarak darboğaz kaynakları belirleme ve yok etmeprosedürü uygulanır. Bu prosedür de AD'yi temel alan sistematik bir yaklaşımdır.Darboğazlar belirlenirken hücredeki hangi iş merkezinin veya iş merkezlerinindarboğaz olduğu kurallar yardımıyla belirlenir. Daha sonra iş merkezinde hangikaynağın buna neden olduğu sistematik biçimde araştırılır. Belirlenen darboğazlarınyok edilmesi için de AD kullanılarak bir dizi çözüm önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
At this study, a roadmap for design of hybrid cellular manufacturing systems with onepieceflow was developed using Axiomatic Design(AD) principles. Exceptionaloperations causing inter-cellular trafic among cells must be eliminated, so as toimplement one- piece flow. At this study, alternative machines are searched andevaluated to reassign exceptional operations to these machines systematically, on thebasis of the proposed rules.The one-piece flow algorithm is one of the unique parts of our study, because asystematic approach trying to utilize alternative machines both in cells and in functionallayout to eliminate exceptional operations is proposed. Afterwards, unidirectional flowin each cell must be ensured to achieve one-piece flow in cells. After this step, procedurefor determining and eliminating bottlenecks should be applied integrated withsimulation technique. This procedure is also based on AD principles.Moreover, the procedure for determining the bottleneck workcenter in each cell is alsosystematic and rule-based. Then, the resources that causes delays and bottleneck areidentified. In addition, some sequenial solutions to eliminate these bottlenecks wereproposed using AD.