Hızlı demiryolu üstyapı elemanlarının kabul ve uygunluk ölçütleri: Ankara-Eskişehir hızlı tren projesi örneği
Acceptance and compliance criteria of the high speed railway superstructure elements: Case study of Ankara-Eskişehir high speed train project
- Tez No: 252413
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜBEYDE ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Çalışmada İstanbul - Ankara arasında uygulanacak olan yüksek hızlı hattın yalnızca bir bölümü olan Ankara - Eskişehir arası üst yapı açısından irdelenmektedir. Bu kesimde uygulanan üst yapının tasarım ölçütleri, kullanılan elemanlar ve üst yapının uygulanma şekli üzerinde durulmaktadır. Çalışmanın önemli kısmını üst yapı elemanlarının üretim, kabul, kontrol ölçütlerinin incelenmesi oluşturmaktadır. Çalışmada değinilen bu ölçütler için TCDD'nin uygulamalarında olan farklılıklar vurgulanmaktadır. Bu hat için esas alınan ölçütler Avrupa'da yüksek hızlı hatlar için geliştirilen Avrupa normlarından alınmıştır.Çalışma dört ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde hat tanıtılmakta, ikinci bölümde ise üst yapı ölçütleri verilmektedir. Çalışmanın temelini oluşturan üçüncü bölümde ise üst yapı elemanları incelenmektedir. Bu bölümde UIC60 rayı, B70 monoblok ön-germeli beton travers, Vossloh SKL14 bağlantı elemanı, kaynak uygulaması, makaslar ve balast üzerinde durulmuştur. Çalışmanın son bölümünde ise üst yapının döşenmesine (poz) ilişkin yöntemler yapım metodu başlığı altında incelenerek farklı uygulamalar vurgulanmıştır.Sonuç değerlendirmesinde ise projenin bu kesimi ile birlikte Türkiye'de ilk kez kullanılan üst yapı ölçüt ve uygulamalarının TCDD'nin bundan sonraki üst yapı uygulamaları için kabul edilmesi ve uygulanmaya başlaması projenin ülkemize kazandırdığı büyük bir kazanım olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, only section of the high speed line İstanbul-Ankara investigated from Ankara-Eskişehir superstructure point of view. In this section, design criteria, applied elements and the format of the superstructure the applied installation method of the superstructure are examined. The main part of the study is composed by the production, acceptance and testing investigations of the superstructure elements. The variations in the TCDD?s applications are pointed for these criteria mentioned in the study. The criteria referred for this line has been taken from the European norms that were created for the high speed lines in Europe.This study is composed by four parts. In first part, the line has been presented and then superstructure criteria have been reviewed. In the main part of the study, as third part, the superstructure elements as of UIC60 rail, B70 monoblock pre-stressed concrete sleepers Vossloh SKL14 fastening element, welding execution, turnouts and ballast have been explored. Finally, the methods about superstructure installation have been examined under ?construction method? title.The results of evaluation study show that these new methods used in this section are important gains for the future superstructure applications of TCDD.