Teknoloji tahmin yöntemleri ve beyaz eşya sektöründe bir uygulama
Technological forecasting methods and an application on white goods sector
  1. Tez No: 252412
  2. Yazar: GİZEM KARAKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUFAN VEHBİ KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Teknoloji tahmini uzun dönemdeki teknolojik seviyenin ve bu seviyedeki teknolojinin etkilerinin incelemek için kullanılır. Diğer planlama tekniklerinden henüz üretilmemiş ürün ve yöntemleri tahmin etmesi yönüyle ayrılır. Günümüzün hızlı değişen pazarında, teknolojik tahmin, organizasyonlarda yeni ürünlerin piyasaya sürülmesindeki başarıyı tahmin etmek açısından resmi bir hale dönüşmüştür. Tahmini yapan kişinin görevi, teknolojinin limitlerinin artık aşılmaya başladığını gözler önüne sermek ve yeni ihtiyaçlar doğduğunu ortaya koymaktır. Detaylı alt grupları olmakla birlikte tahmin yöntemleri genel olarak niceliksel ve niteliksel yöntemler olmak üzere ikiye ayrılır. Araştırmacı bu iki grupta bulunan yöntemleri birlikte kullanmak zorunda kalabilir.Çalışmanın amacı, firmaların, ürünlerinde kullanacakları teknolojileri belirlerken, bu teknolojilerin geleceğini görebilmek ve buna göre yatırımlarını ve kaynaklarını hangi teknolojiye ne kadar süre ayıracaklarını en doğru şekilde belirlemelerini sağlamaktır. Teknolojik tahmin özellikle araştırma geliştirme departmanlarında oldukça fazla kullanılan bir yöntemdir.Bu çalışmada teknoloji tahmin yöntemleri anlatıldıktan sonra kullanım alanlarına göre tekniklerin birbirlerine göre üstün ve zayıf yönleri tanımlanacaktır. Daha sonra beyaz eşya sektöründe buzdolaplarında yalıtım teknolojisi seçilerek, bu teknolojiye ait kullanılan ürünler ve bu ürünlerin performans kriterleri tanımlanacak ve bu kriterlerin içinde bulunduğu problem alanı için en uygun yöntem seçildikten sonra tahmin uygulaması gerçekleştirilecektir.Uygulama sırasında yalıtım teknolojisinde kullanılan iki teknolojiyle ilgili patent verileri detaylı bir şekilde incelenmiş, daha sonra her bir teknoloji için Pearl eğrisi ve teknoloji değişim modeli oluşturulmuştur. Oluşturulan bu modeller sonucunda da, kullanılan ve kullanılması planlanan teknolojiler için gelecek tahmini yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda, buzdolaplarında şu anda kullanılan teknolojilerin kaç yıl süreyle daha kullanılacağı ve piyasaya yeni bir ürünün ne zaman geleceği öngörüsü yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Technological forecastiong is used for defining the long term technological level and the effects of this level of technology. It differs from other planning technics that it can predict the products and methods which have not produced yet. Todays fast changing market, technological forecast became an offical method for organizations success forecasts in new product. The forecaster?s mission is to show that the limits of the technology is exceeded and new demands are arised. In generally technological forecasting methods are divided into two groups, all this groups has some subgroups. The researcher can use this methods together sometimes.The aim of this work is to see the future of the technologies which the companies use in their products. Besides, helping to companies to determine to allocate the sources and investments to which technology and how long time. Technological forecasting is mostly used in research and development departments in companies.In this work, firstly technology and methods of technological forecasting will be described detailled. Then, isolation technology in white goods sector were chosen. Products in this technology, the performans criterions and the problem areas for this technologies will be defined. Later the best method were chosen. In the application two technology is studied carefully. Patent analysis is used for technology forecasting. Pearl curve and technology substitution curves were created from patent analysis. From this models, forecasts were maden.