Lineer izleme probleminin deprem etkisindeki yapılara uygulanması
The application of the lineer tracking problem to the structures under the effect of earthquake
  1. Tez No: 252460
  2. Yazar: MEHMET SOYDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNAL ALDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, depreme dayanıklı yapı tasarımında kullanılan sismik kontol sistemlerinin neler olduğu ortaya koyulmuş ve özellikle aktif kontrol sistemleri ve kullanım yerleri genişçe incelenmiştir.Optimal kontrol methodlarından lineer izleme problemi ve regülatör problemi açıklanmıştır.Kütlesi,rijitliği ve sönümü belli olan iki katlı idealize edilmiş bir yapı,Matlab programı kullanılarak 4 ayrı depremin 8 farklı kaydı etkisinde çözülmüştür.Deprem kayıtlarının ilk 15 saniyesinde kontrolsüz ve kapalı-açık çevirim yöntemi kullanılarak yapının deplasman ve kontrol kuvvetleri hesaplanmış,buna bağlı olarak birinci kat deplasmanları,göreli kat ötelemesi,birinci kat kontrol kuvveti ve ikinci kat kontrol kuvveti grafikleri çizilmiştir.Sonuç olarak aktif kontol sistemi kullanıldığında yapıdaki deplasmanların azaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study,sysmic controlled systems which are used in desinging strong structures under the effect of earthquake were explained and specially active control systems and usage places were investigated.By using Matlab program 2 floor structure with known mass,damp and rigidity was solved under the effect of 4 earthquake with 8 different direction.İn the first 15 seconds of the earthquake record the displacements and control forces were found without control and using the closed-open loop control.According to these the graphs of first floor displacements,relative displacements and control forces were drawn.As a result,it is seen that the displacements decrease when using active control systems.