Maksimum agrega dane boyutunun betonun elastisite modulüne etkisi
The effects of maximum agregate size on modulus of elasticity on concretes
- Tez No: 252475
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmada ana başlıkta ?maksimum agrega dane boyutunun beton elastisite modülüne etkisi? incelenmiştir. Küp ve silindir numunelerinde laboratuvar ortamında aşağıdaki konvansiyonel deneyler yapılarak sonuçları en uygun eksponensial eğri formülüyle korelasyon katsayıları bulunmuştur.1.Taze beton numunelerinde mukavemet ? birim ağırlık bağıntısı2.Sertleşmiş beton numunelerinde mukavemet ? birim ağırlık bağıntısı3.Basınç dayanımı ? su/çimento oranı bağıntısı4.Elastisite modülü - su/çimento oranı bağıntısı5.Basınç dayanımı ? ultrases hızı bağıntısı6.Elastisite modülü - ultrases hızı bağıntısı7.Basınç dayanımı ? kompasite bağıntısı8.Basınç Dayanımı ? Bolemy&Feret Katsayıları bağıntısı9.Ultrases hızı - Bolemy&Feret Katsayıları bağıntısı10.Basınç Dayanımı - elastisite modülü bağıntısıAraştırmada tüm numunelerde değişken agrega, kum, çimento, suya ilaveten kimyasal akışkanlaştırıcılar da kullanılmıştır.Laboratuvarda yapılan numunelerden elde edilen sonuçlara göre bulunan elastisite modülleri yürürlükteki TS (türk Standartları) ve ACI (American Concrete Institue) formül sonuçları ile karşılaştırılmış aralarındaki bağıntılar korelasyon katsayıları değerlendirilmiştir.Araştırmada tüm laboratuvar deneyleri ASTM (American Standart Testing Material) ilgili deney standartları, ASTM deney ekipmanları ve düzenleriyle yapılmıştır.Araştırmada kullanılan çimento, akışkanlaştırıcılar tek kaynaktan alınmış ve kimyasal raporları aynen kabul edilerek kullanılmıştır.Arastırma sonucu laboratuvar ortamında yapılan deneylerle bulunan betonun statik elastisite modül değerleri ile TS500 formülü kullanılarak bulunan değer arasındaki farkın, uygulamada betonarme yapı elemanlarının projelendirmesinde emniyetli yönde farklılık gösterebileceği mevcut yapıların güçlendirilmesinde düşük donatı ve kesit gereksinimi çıkarabileceği yönde yorumlanabilir.
Özet (Çeviri)
In this research the main topic is ?effects of maximum aggregate size on modulus of elasticity of concretes?. As following conventional tests have been conductedin the laboratory conditions on the cubes and the cylinders samples. The test results have been evaluated by correlations nımbers drowns from best fitted curves by using exponencial functions.1.compresive strength of fresh concrete samples versus unit weights2.compresive strength of cured concrete samples versus unit weights3.compresive strength of concrete samples versus water cement ratios4.elasticity modulus of concrete samples versus water cement ratios5.compresive strength of concrete samples versus ultra-sound velocity6.elasticity modulus of concrete samples versus ultra-sound velocity7.compresive strength of concrete samples versus compasite index8.compresive strength of concrete samples versus Bolemy&Feret index9.ultra-sound velocity of concrete samples versus Bolemy&Feret index10.compresive strength of concrete samples versus elasticity modulusIn additional to the using of variable quantity of aggregate, sand, cement and water in the concrete samples also additives have been used in research concrete samples.The elasticity modulus of concrete samples test results in the laboratory conditions have been compared by current TS (Turkish Standart) and ACI (American Concrete Institute) formula values by finding correlation numbers among them.ASTM (American Standarts of Testing Materials) test equipments, procedures and set-ups have been used in this research. In this study all cements, and additives used from single sources and their chemical reports have been accepted as given from suppliers in all tests.As a result of this research comparing the elastic elasticity modulus of concrete samples found in the laboratory conditions by using TS 500 formula, the results as follows.The elasticity modulus found by given formula by using TS 500 is extremely safe for design stage of concrete structural members.,The elasticity modulus found by given formula by using TS 500 gives extremely unsafe results by size and reinforcement in strengthening stage of damaged members of concrete structures.