Siyasi parti ideolojilerinin parti genel merkez binalarına yansıması
Party headquarters as reflections of political ideologies
  1. Tez No: 252480
  2. Yazar: ASLI ÇEKMİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN HACIHASANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Siyasal strüktür etrafında kurulmuş örgütler olarak partiler kendi genel merkez binaları ile ideolojik bir mesaj verirler. Bu şekilde bina, parti ve vatandaşlar arasındaki iletişimde ideolojik anlamlarla yüklü bir gösterge olarak çalışır. Bu iletişimin aşamalarını inceleyerek ideoloji ve mimarlık arasındaki bağları kurmak çalışmanın ana hedefidir. Çalışma Ankara'daki Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP), Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Anavatan Partisi'nin genel merkez binalarını kapsar ve ilişkiler bu parti ideolojileri ve binaları arasında aranmıştır. İdeoloji-mimarlık ilişkisine parti genel merkez binaları ve parti ideolojileri boyutunda bakarken süreci bir iletişim modeli bağlamında ele alan tez çalışması, binaların tasarımında siyasi ideolojilerle doğrudan ya da dolaylı bir bağlantı arandığını ortaya çıkarmıştır. Gerek sentaktik kurgunun yananlam düzeyindeki yorumunda gerekse semantik çözümlemede parti binaları ile partinin siyasi skaladaki konumu arasında kuvvetli bağlar tespit edilmiştir. Pragmatik analiz ise işlevsellik karşısında biçim gramerini sorgulayarak, tasarım kurgusunu fonksiyonel açıdan irdelemiş; her bina için olumlu ve olumsuz tespitler belirtilmiştir. Çalışma parti binalarını siyasi ideolojinin mekansal yansıması olarak kabül etmiş ve binaları düzanlama referans veren işlevselliğini unutmadan yananlam düzeyindeki ideolojik referansları ile ele alarak bu ilişkiyi ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Political parties as organizations formed around an ideological core, use their headquarters itself to compose an ideological message. Thus, building works as an ideologically referred sign in the communication of between party and citizens. The aim of thesis is examine the phases of this communication, which is used to discover the ideology-architecture relation. Thesis presents these relations by examining four specially designed political party headquarters; `Justice and Development Party? (Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP)), `Nationalist Action Party? (Milliyetçi Hareket Partisi (MHP)), `Republican People?s Party? (Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)) and `Motherland Party? (Anavatan Partisi) headquarters in Ankara. This thesis, which has investigated political party headquarters and party ideologies in the frame of architecture-ideology relation and which has seen the whole process as a communication model, has revealed that it has been sought direct or indirect connections with political ideology during the desing process of headquarters. Both with the exposition of syntactic analysis at connotation level and semantic analysis have pointed out that there is a strong relation between headquarters and the point of the political scale at which the party has been. Pragmatic analysis in case, has examined form grammer in the context of funcionality by determining positive and negative items. Thesis has assumed party headquarters as reflections of political ideologies and taken party headquarters with the ideological connotations keeping its functionality at denotation level to manifest this relation.