Melen projesi kapsamında Ayazağa tünellerinde delme ? patlatma ile tünel açımındaki teknolojik ve çevresel performansın incelenmesi
Investigation of technological and environmental performance in tunnel excavation with drilling and blasting under the scope of Melen project in Ayazaga tunnels
  1. Tez No: 252482
  2. Yazar: ERİM GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ KUZU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, Melen Projesi kapsamında İstanbul'a içme suyu getirmek amacıyla açılan tünellerden olan Osmankuyu Tüneli'nde incelemeler yapılmıştır. Tünelcilik yönünden önemli olan havalandırma nakliyat tahkimat ve kazıyla ilgili gözlemler yapılmış ve bu temel işlerin Osmankuyu'da uygulanışı hakkında bilgiler sunulmuştur. Ayrıca bu işlere ait maliyet hesaplarına da değinilmiştir. Tünelde uygulanan kazı yöntemi tam cephe delme ? patlatmadır. Çalışmada ayrıca delme ve patlatmaya ait teknolojik performanslarda değerlendirilmiştir. Osmankuyu Tüneli Ayazağa Köyü adındaki yerleşim alanının altından geçmektedir. Uygulanan delme ? patlatma ile kazı yönteminin çevre sakinlerine verdiği rahatsızlık ve binalardaki etkisinin azaltılmasına yönelik çalışmalar yapılmış ve arazide gerekli ölçümler alınmıştır. Ölçümler sonucu patlatmaların binalara yıkıcı bir etkisi olmadığı görülmüştür. Fakat çevre sakinlerinin atımlardan aşırı şekilde etkilendiği gözlenmiştir ve çalışma bu etkiyi azaltması yönünde ilerlemiştir. Tam cephe patlatma yapılan tünelde bu sorunu ortadan kaldırmak için kısmi cephe delme patlatmaya geçilmiştir. Titreşim sürelerinin azaltılması ile rahatsızlık %50 oranında azaltılmıştır.
Özet (Çeviri)
Osmankuyu Tunnel which was opened under the scope of Melen Project for carrying water to Istanbul was investigated in this study. Ventilation, transportation, support and excavation jobs and their applications which are important for tunnelling was observed. The informations gathered during observations was presented. Cost calculations of this jobs were mentioned. The applied excavation method was full face drilling and blasting in the tunnel. Also in this study the technological performances for drilling and blasting were evaluated. Osmankuyu Tunnel is passing under Ayazaga Koyu. Studies were done about the annoyance of drilling and blasting excavation method for people and effects of this method on buildings. Measurements were taken from the site. Acordoing to the measurements, blasts didn?t have distructive effects. But the people living on the site had annoyance. Also studies were to overcome this problem. The partical face drilling and blasting method was started to be used insted of full face drilling and blasting. The duration of vibrations so the annoyance were decreased %50 percent.