Zincirlikuyu Yusuf İzzeddin Efendi Harem Köşkü restorasyon projesi
Zincirlikuyu Yusuf İzzeddin Efendi Harem Mansion restoration project
  1. Tez No: 252507
  2. Yazar: EDİBE SARAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. K. KUTGÜN EYÜGİLLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmada, Zincirlikuyu Yusuf İzzeddin Efendi Harem Köşkü'nün restorasyon projesi hazırlanmıştır. Yapı, Sultan Abdülaziz'in büyük oğlu olan Yusuf İzzeddin Efendi'nin Zincirlikuyu'da, yazlık ve av amaçlı olarak kullandığı köşklerden, Harem Köşkü olanıdır. Günümüzde İsov Yapı Meslek Lisesi yerleşkesi içinde bulunan yapılardan sadece Mabeyn ve Harem Köşkleri ile bir kısımları harap olan ve ayakta durmakta zorlanan Bendegan Köşkü ve Sera yapısı mevcuttur. İlk olarak yapının krokileri hazırlanmış, ölçüleri şerit metre, su terazisi, mira ve total station ile alınarak tüm detayları ile birlikte rölövesi hazırlanmıştır. Yapının bozulma analizi yapılarak, hasarları tespit edilmiştir. Daha sonra yapının özgünlüğü araştırılmış, eski fotoğraflar ve haritaların yardımıyla yapının restitüsyon projesi hazırlanmıştır. Yapının yaşatılarak korunabilmesi için, yapıya yeni bir işlev verilmiştir. Yeni işlevin, yapının İsov Yapı Meslek Lisesi yerleşkesi içinde bulunması dolayısıyla, öğrencilere hizmet edeceği düşünülen Öğrenci Kültür Merkezi olmasına karar verilmiştir. Yeni işlev ve restitüsyon projesi doğrultusunda ve bozulma analizi rehberliğinde restorasyon projesi hazırlanarak yapının gelecek nesillere aktarılabilmesi, mevcudiyetini koruyabilmesi için yapılması gereken müdahaleler sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Zincirlikuyu Yusuf İzzeddin Efendi Harem Mansion?s restoration project is prepared. The building is the part of the complex of Zincirlikuyu Yusuf İzzeddin Efendi Mansions which consist of Mabeyn, Harem, Bendegan, Mansions and stables. Yusuf İzzeddin Efendi who is Sultan Abdulaziz's son spent most of his life in these mansions. Yusuf İzzeddin Efendi Harem Mansion was selected as a thesis subject to carry it to future as a cultural and historical wealth. While the preparation of the restoration project of the Mansion, the aim is conserving with using and keeping alive. First of all measured drawings are prepared in 1/50 scale and drawings are supported by photographs. Restitution projects are prepared by determining building?s original situation and changes in time. In the restoration project a new function is given to the building as a Student Cultural Center which includes club rooms, Yusuf İzzeddin Efendi Museum, exhibition halls. In addition to new function, it is provided comfort conditions with respecting its originality.