Pet lifi katkılı bitüm kaplamaların bazı dayanım ve dayanıklılık özelliklerinin araştırılması
Investigation of some of the strength and durability characteristics of bitumen coating containing pet fibers
- Tez No: 252532
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN TEMİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bazı plastik ürünlerinden fiberler, inşaat mühendisliğinde uzun yıllardan bu yana kullanılmaktadır. Bu fiberlerden özellikle beton teknolojisinde üç boyutlu donatılandırma tekniği olarak yararlanılmaktadır. Bu çalışmada atık polietilen tereftalat (PET) ve otomobil lastiği katkılı bitümlü sıcak karışımlarla birlikte kullanımı ele alınmıştır. Plastik fiberler karışıma ilave malzeme olarak, otomobil lastiği ise karışımda iri agrega yerine kullanılmıştır. Bu çalışmaya esas oluşturacak temel karışım olarak mıcır ve doğal agrega ile 75-100 penetrasyonlu asfalt çimentosundan oluşan yoğun bitümlü karışım seçilmiştir. Optimum bitüm içeriğinde katkısız numune, PET ve otomobil lastiği karıştırılarak elde edilen Marshall briketleri üzerinde standart stabilite ve akma deneyleri yapılmıştır. Numuneler üzerinde yapılan bu deneyler sonucu görülmüştür ki, birçok denemeden sonra belirlenmiş olan yüzde değerinde katılan PET test edilen numunelerin Marshall stabilite ve akma değerlerini önemli oranda artırmıştır. Otomobil lastiği karıştırılarak hazırlanan numunelerde akma değeri artarken, Marshall stabilite değerinde dikkate değer düşüşler olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Some of the fibers and plastic product, have been used since many years in civil engineering. Of this particular fiber concrete technology as the three-dimensional technique is used for equipment. In this study, waste polyethylene terephthalate (PET) and with the use of car tires adulterated bituminous hot mixture has been taken up. The plastic fibers were added to the mixture as additional materials and the car tires were used in the mixture instead of coarse aggregate. This basic mixture to work as a basis build up, hard core consisting of cement and natural aggregates with 75-100 penetration the dense bituminous asphalt mixture was chosen. Optimum bitumen content pure sample, obtained by mixing PET and tire on the Marshall briquette stability and efflux experiments were made standard. Result of these experiments on samples were observed after many trials of the percentage value designated participating PET, and the Marshall stability and flow of tested samples showed significantly increased values. The mixture sample prepared with tire revealed increased value in flowing while the Marshall stability value was significantly decreased.