Çok amaçlı ısı pompası imalat ve uygulamsı
- Tez No: 25254
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
VIII ÖZ Bu çalışmada, ülkemiz iklim koşullarına uygun ısıtma ve soğutma işlemlerini ayrı ayrı veya beraberce gerçekleştirmesi düşünülerek. Sayın hocam Prof.Dr.Ing. Tuncay YILMAZ tarafından tasarlanan ve teorik analizleri yapılan bir ısı pompası sisteminin imalatı ve uygulaması yapılmıştır. Bu ısı pompası ile bir mahallin ısıtılıp soğutulmasının yanında, yaz ve kıs aylarında sıcak ve soğuk su ihtiyacının karşılanması da amaç edinilmiştir. imalatının tamamı bölümümüz laboratuarında gerçekleştirilen ısı pompasının, performansı ve uygulanabilirliği araştırılmıştır. Bunun için yapılan deneyler sonucu sistemin ısıtma ve soğutma etkinlikleri hesaplanmış ve sistemin piyasada uygulanabilir ve etkin bir sistem olduğu görülmüştür. Kompresör gücünün arttırılarak, ısıtma ve soğutma kapasitesi yükseltilebilecek olan bu sistemin, yurdumuzda ve özellikle Çukurova bölgesinde çok yaygın bir çalışma alanı bulacağı tahmin edilmektedir.
Özet (Çeviri)
IX ABSTRACT In this study, the main aim was to realize independently or commonly cooling and heating systems which were in accordance with the climate of our country, a Heat-Pump system which was designed and theoretically analysed by Prof.Dr. Tunc ay YILMAZ was manufactured and operated during the resarch. The main aim in this system was not only to heat and to cool the place, but also to provide the need of hot and cold water during the summer and winter. This heat-pump was manufactured entirely in the laboratories of our department and an investigation was carried out about its performance and applicability. Experimental results of cooling and heating performances showed that the system is very efficient, would find an application in wide range of area. The heating and cooling capacity of this system can be increased by increasing the compressor power. It is believed that this system will have a widespread range of different kinds of application in our country and in particular in the Çukurova region.