Radon ve radon ürünlerinin kapalı ortamlarda belirlenmesi çalışmaları
  1. Tez No: 25253
  2. Yazar: GÜZİDE REMZİYE ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Radon ve ürünleri halk sağlığını tehdit eden bir kaynaktır. Radonun a-bozunması sonuncu ortaya çıkan radon ürünleri akciğer dokusuna zarar verir. Fakat radon araştırmasının ayni zamanda faydalı uygulamaları da vardır. Uygulamalar, biyolojik dozimetre ve evlerin havalandırılması projelerinden, enerji kaynakları için maden araştırmalarına ve meydana gelmesi mümkün olan jeolojik felaketlerin önceden anlaşılmasını sağlayan ölçümlere kadar uzanmaktadır. Bu çalışmada, Adana'da 1250 dönümlük bir alanda kurulu bir fabrikada bulunan 8 binada radon ölçümü yapılmıştır. Çalışmada dozimetre olarak kullanılan CR-39 detektörleri kullanılmıştır. Dozimetrelerin toplanması sırasında iki aylık zaman aralıkları esas alınmış olmakla beraber, Nisan'da yerleştirilen dozimetrelerin bir kısmı, fabrika programında yapılan bir değişiklik nedeniyle, 72 gün asılı kalmıştır. Minimum radyoaktivite 10.644 Bq/m3 ve maksimum radyoaktivite ise 315.615 Bq/m3 olarak tespit edilmiştir. Aritmetik ortalama 66.774 Bq/m3 dür. Yapılan çalışmada seçilen fabrikada işçilerin önemli bir radon ve radon ürünleri konsantrasyonuna maruz kalmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT In this thesis, a general description of formation of radon and radon daughters, migration of radon into buildings, the health hazards and uses of radon in several areas have been given. Measurements of indoor radon cocentration and track formation have been discussed. Track etching methodology and geometry have been described. Radon and radon daughters concentration measurements have been carried out in a factory located in Adana. These measurements have been found to be below the effective dose limit sugested by 1CRP.