Bazı organik içerikli maddelerin çilekte (Fragaria vesca L.) verim ve kalite üzerine etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effect of some organic materials content substances on yield and quality in strawberry (Fragria vesca L.) production
- Tez No: 252559
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜRÜVVET ILGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada humik asit ve fulvik asit içerikli organik gübrelerin (Nidoplant, Nidominhumat, Lombrico, K-humell, Kal) çilek bitkisinde (Fragaria vesca L. ) verim ve bitki gelişimi üzerine etkileri araştırılmıştır.Bitki boyunda Nidoplant; kök boyunda Nidoplant ve Kal; gövde boyunda ve kök yaş ağırlığında Lombrico; yaprak yaş ağırlığında K-Humel ve Kal; gövde yaş ağırlığında K-Humell ve Nidoplant; kök kuru ağırlında K-humell ve Nidoplant gövde kuru ağırlığında Kal ve K-Humell; yaprak kuru ağırlığında Lombrico, toplam meyve ağırlığında ve toplam meyve sayısında Kal; meyve boyunda, meyve eninde ve meyve yüksekliğinde Nidominhumat en başarılı uygulamalar olmuştur. Tüm organik içerikli gübre uygulamalarının, 15-15-15 kompoze gübre ve kontrol uygulamalarına göre çilek bitki gelişimi ve verimini artırdığı saptanmıştır.Çalışmada çilek bitkisine uygulanan organik içerikli maddelerin kontrol ve 15-15-15 kompoze gübre uygulamasına göre incelenen tüm özelliklerde olumlu sonuçlar verdiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of organic fertilizers (Nidoplant, Nidominhumat, Lombrico, K-Humell and Kal) with humic and fulvic acids on yield and development in strawberry (Fragaria vesca L. cv.Camarosa) plant were investigated.The most successful treatments were; in plant height Nidoplant, in root length Nidoplant and Kal, in stem length and in root fresh weight Lombrico, in leaf fresh weight K-Humell and Kal, in stem fresh weight K-Humell and Nidoplant, in root dry weight K-Humell and Nidoplant, in stem dry weight Kal and K-Humell, in leaf dry weight Lombrico,total fruit weight and total fruit number Kal,in fruit lenght, in fruit width and in fruit hight NidominhumatAll organic fertilizer treatments were determined that increasing strawberry plant development and yield compared to 15-15-15 composed fertilizer and control treatments.