Butyl acetate production by reactive distillation
Reaktif destilasyon yöntemiyle butil asetat üretimi
- Tez No: 252597
- Danışmanlar: PROF. DR. FERHAN S. ATALAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 310
Özet
Bu çalışmada, butil asetatın reaktif destilasyon yöntemiyle üretimi incelenmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde butanolün asetik asit ile sıvı fazı esterleşme reaksiyonu incelenmiş, ikinci bölümünde ise elde edilen bulgular reaktif destilasyon çalışmalarında kullanılmıştır.Reaksiyon çalışmalarında laboratuarda hazırlanan aluminyum oksit taşıyıcılı tungstofosforik asit, sülfatlanmış zirkonyum katalizörleri ve iyon değişim reçinesi olan ticari Amberlyst 15 kullanılmıştır ve bu katalizörlerin karakterizasyonu TGA, XRD, BET, SEM ve IR analizleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir.Sıcaklık, katalizör miktarı ve butanol/asetik asit mol oranları değiştirilerek yapılan reaksiyon çalışmalarında Amberlyst 15'in en yüksek asit dönüşmeleri verdiği gözlenmiştir. Bu nedenle reaksiyon kinetik ve reaktif destilasyon deney çalışmaları Amberlyst 15 kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Kesikli reaktörde yapılan çalışmalarda elde edilen sonuçlara homojen ve heterojen modeller uygulanmış ve Eley-Rideal mekanizmasının en uygun olduğu saptanmıştır.Reaktif destilasyon çalışmalarında, sürekli beslemeli dolgulu destilasyon kolonu kullanılmış, besleme debisi, butanol/asetik asit mol oranı, katalizör miktarı, buharlaştırıcı sıcaklığı gibi parametrelerin butil asetat üretimi üzerine etkileri incelenmiştir.Reaktif destilasyonun modellenmesi ve simülasyonunda Aspen Plus programı kullanılmış ve elde edilen sonuçlar deneysel çalışma sonuçları ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the production of butyl acetate by reactive distillation was investigated. In the first part of the study, liquid phase esterification of butanol with acetic acid was researched in a batch reactor and in the second part; the obtained results were used in the reactive distillation experiments.In the batch reactor studies, the prepared alumina supported tungstophosphoric acid (TPA) and sulfated zirconia and a commercial ion exchange resin called Amberlyst 15 were used as solid catalysts. Catalysts were characterized by instrumental techniques such as TGA, XRD, BET, SEM and IR analysis.By changing temperature, amount of catalyst and molar ratio of butanol to acetic acid, the conversion of acetic acid to butyl acetate was evaluated and the higher conversions were observed using Amberlyst 15. For that reason, in the experiments of batch reactor and reactive distillation column, Amberlyst 15 was used as solid catalyst.Pseudohomogeneous and different heterogeneous reaction models were applied to the results obtained from batch reactor data and Eley-Rideal mechanism was found as the most appropriate reaction mechanism.In the reactive distillation study, a continuous fixed bed distillation column was used; the effects of design parameters such as feed flow rate, column configuration, molar ratio of butanol to acetic acid, amount of catalyst, reboiler temperature were investigated on the butyl acetate production.Modeling and simulation of the reactive distillation column was investigated using Aspen Plus 11.1 and the results were compared with results obtained from experimental studies.