Kıbrıs koyunlarında T3 ve T4 hormon düzeyleri ile bazı kan parametreleri üzerine sıcaklık stresinin etkileri
Abstract effects of heat stress on T3 and T4 hormones levels and some blood parameters in Cyprus sheep
- Tez No: 252598
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışma, KKTC'de yetiştirici koşullarında Kıbrıs koyunlarında kimi stres hormonları ile bazı kan parametrelerinin değişimini belirlemektir. Araştırmanın hayvan materyalini, 15 baş Kıbrıs koyunu (Sakız x İvesi) ile bunlara ait kan ve hormonlar oluşturmuştur. Kan örnekleri, 2007 Mayıs ayından başlayarak Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında koyunların boyun toplardamarından 10 ml olarak alınmıştır.Koyunlarda rektal sıcaklığın değişim 38-40oC arasındadır.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted in order to determine the variations of blood parameters and some stress hormones of Cyprus sheep. Fifteen Cyprus sheep (Chios x Awassi) were selected as research material. Blood sample of 10 ml, were collected in May, June, July and August of 2007 from jugular vein of each sheep.Rectal temperature in sheep varies between 38-40OC.