Damlatıcı yapım farklılığının sistem tasarımı üzerine etkisi
The effect of emitter manufacturing variation on the system design
  1. Tez No: 252600
  2. Yazar: FATİH ALTIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İ. HAKKI TÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu aratırma, günümüzde üretilen farklı tip ve özellikteki damlatıcılaraait bazı teknik özelliklerin ve damlatıcı yapım farklılıının lateral tasarımıüzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla yapılmıtır.Denemeye alınan damlatıcıların benzer veya aynı teknolojilerleüretilmi olmalarına ramen üretim aamasında oluan yapım faklılıklarınınbelirlenmesi amacıyla 9 adet damlatıcı denenmitir. Bu damlatıcılara ait basınçdebiilikisinin belirlenmesi amacıyla her bir damlatıcı tipi için tesadüfi olarakseçilen 30 adet damlatıcının 5 farklı basınçta (5-25 mSS) üç tekrarlı olarakdebileri ölçülmütür.Aratırma sonucunda, denemeye alınan damlatıcılar içerisinde,damlatıcı yapım farklılık katsayısı (Cv) yüksek olan damlatıcıların lateraltasarımı koullarında laterale ilikin Christiansen yeknesaklık katsayısı (Cu),debi deiim katsayısı ( degisim q ) ve istatistiksel yeknesaklık katsayısı (Us) düükbulunmutur. Bu nedenle damla sulama sistemi tasarımı yapılırken mutlakadamlatıcı yapım farklılık katsayısının dikkate alınması gerektii belirlenmitir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine some technical properties ofemitters and the effect of emitters manufacturing variation on laterals design.Nine emitters were tested in order to determine the effects ofmanufacturing variation, that was occured in production stage although emitterswere produced by similar or same technologies. In order to determine pressureflowrelationships of theese emitters, 30 emitters were randomly selected foreach dripper type and their discharge were measured in 3 replication under 5different pressure conditions (5-25mSS).In conclusion, lower values of the coefficient of Christiansen uniformity(Cu), coefficient of flow variation ( var q ) and coefficient of statistical uniformity(Us) of laterals were obtained under the conditions when the using of theemitters having higher coefficient of manufacturing variation (Cv). As a result,coefficient of manufacturing variation (Cv) must be taken into considerationwhile designing a drip irrigation systems.