Ege bölgesinde ihraç edilen bazı sebze ve meyvelerin pestisit düzeylerinin incelenmesi
Investigation of some pesticide residue levels of exported fruits and vegetables from Aegean region
  1. Tez No: 252601
  2. Yazar: EBRU EVCİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH ÖTLEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu çalışmada pestisit kalıntı analizlerinde yaygın olarak kullanılan çoklu kalıntı metotlarından Quechers ve Luke metotları karşılaştırılmıştır. 20 aktif madde üzerinden yapılan çalışmada iki çoklu kalıntı metodu kullanılarak geri kazanım oranları ve bağıl standart sapmaları hesaplanmıştır.GC/MS ve LC/MS-MS'te hazırlanan kalibrasyon eğrileri kullanılarak etken maddeye uygun cihaz ve metot seçimi yapılmıştır. Aynı zamanda üzüm matriksi, domates matriksi ve yalnızca çözgen kullanılarak kalibrasyon eğrileri hazırlanmış ve etken maddelerin matriks ile olan ilişkileri araştırılmıştır. GC/MS analizlerinin LC/MS-MS'e göre matrikslerden daha fazla etkilendiği tespit edilmiştir.Çalışmada Quechers metodu valide edilmiştir. Ege bölgesinin çeşitli yerlerinden hasat sonrası toplanan ihracat amaçlı yetiştirilmiş taze sebze ve meyveler Quechers metodu kullanılarak ekstrakte edilmiş ve hem GC/MS hem de LC/MS-MS kullanılarak analiz edilmiştir. Toplam 89 örnek analiz edilmiş olup, 2 adet kiraz numunesinde MRL üzerinde Diazinon etken maddesi tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, two different multiresidue methods, Quechers and Luke, were compared. By using both Quechers and Luke methods, recoveries and relative standard deviations were calculated for 20 active compounds.Selection of proper instrument and method was achieved by using calibration curves that were prepared by using both gas chromatography/mass spectrometry and liquid chromatography/tandem mass spectrometry. Also matrix matched calibration curves were prepared by using tomatoes, grapes and solvent to investigate the interaction between each of them. Presence of several compounds from the matrix introduced a bias in GC/MS analysis compare to LC/MS-MS.Samples that harvested from different regions of Aegean were extracted by using Quechers method which was validated. Analyses were performed by using both GC/MS and LC/MS-MS. Totally 89 samples were analyzed and Diazinon was detected in two sweet cherry samples above the maximum residue limits of both EU and Turkish Food Codex.