AB ve Türkiye'de sürdürülebilir tarım uygulamalarının incelenmesi ve Türkiye'de sürdürülebilir tarıma yönelik politikaların geliştirilmesi üzerine bir araştırma: Zeytin örneği
A study on sustainable agriculture practices in EU and Turkey and developing agricultural policies regarding sustainability for Turkey: Case study of olive
- Tez No: 252607
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. METİN ARTUKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 273
Özet
Bu araştırmanın amacı AB üyeliği sürecinde bulunan Türkiye'nin, sürdürülebilir tarım uygulamalarını ortaya koyarak, sürdürülebilir tarıma yönelik politikaların geliştirmektir. Sürdürülebilir tarım bu araştırmada ağırlıklı olarak tarım çevre boyutuyla ele alınmıştır. Konu iki temel bölümde incelenmiştir. Bunlardan ilki AB ve Türkiye'de sürdürülebilir tarım kavramı içerisinde yer alan uygulama ve politikalardır. İkincisi ise, üreticilerin konuya yaklaşımlarını değerlendirmek üzere birincil kaynaklara dayalı bir alan çalışmasından elde edilen bulgulardır. Bu noktada, söz konusu alan çalışması Edremit Körfezi'nde yer alan, beş farklı ilçede zeytin yetiştiriciliği yapan bir grup üreticiyle gerçekleştirilmiştir.Zeytin üreticilerinin çevreye olan duyarlılığı, tutum ve davranışlarını belirlemeye yönelik anket çalışmasında koşullu değerleme yöntemiyle elde edilen veriler logit model yardımıyla değerlendirilmiştir. Modele göre, eğitim süresi arttıkça üreticilerin çevreye olan duyarlılığı da artmaktadır. Modele çevre duyarlılığını etkileyen diğer değişkenler ise toplam tarım arazisi ve tarımsal gelirdir.Konuyla ilgili öneriler; öncelikle mikro açıdan zeytin üreticilerinin, daha sonra makro açıdan tüm tarımsal üreticilerin sürdürülebilir tarım yaklaşımını benimsemeleri ve çevreye yönelik duyarlılıklarının artırılabilmesi için; işletme, bölge ve ülke bazında ele alınmıştır.Bu noktada araştırma bir bütün olarak değerlendirildiğinde; sürdürülebilir tarımın yaygınlaştırılması, üreticilerin çevre duyarlılığının arttırılması, AB uyum sürecinde yer alan Türkiye'nin konuyla ilgili Ortak Tarım Politikasına (OTP) uyum sağlayacak bir biçimde hareket etmesi gerekmektedir. OTP uygulamaların adaptasyonu, Türkiye'nin iç dinamikleri dikkate alınarak yapılmalı, konuya taraf tüm paydaşların katımına açık, akılcı, uygulanabilir, vizyonu olan politikalar oluşturulmalıdır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to expose the sustainable agriculture applications and to enhance sustainable agriculture policies for Turkey which is in accession period of EU membership. In this study the sustainable agriculture is taken in hand with the agriculture-environment aspect. The topic of this study is examined in two parts. Firstly, the sustainable applications and policies are discussed both in EU and in Turkey. Secondly, the data which are derived from a field study is evaluated to find out the farmers? approach to the topic based on the primary sources. At this point, the field study was performed with a group of olive farmers in five different districts in Edremit Gulf.A survey study is done to determine the environmental awareness, attitudes and behaviors of the olive farmers. The data derived by using contingent valuation method are evaluated via Logit Modelling. According to this model, the longer the education period is the more is the awareness for environment. The other factors that influence the awareness of environment are total farm size and the farm income.The suggestions related to this study are evaluated first for the olive farmers at micro basis, and then the entire farmers at macro basis. The necessary precautions for farmers to adopt a sustainable approach in farming and to enhance environmental awareness are determined at farm, region and country levels.When the survey is evaluated as a whole; during the accession period of EU membership, Turkey should act in harmony while adapting Common Agriculture Policy (CAP), enhancing sustainable agriculture and improving environmental awareness of the farmers.The adaptation of CAP should be implemented carefully, considering the internal dynamics of Turkey; the realistic, applicable policies should be realized with the participation of all stakeholders? vision.