Sert çekirdekli meyve ağaçlarında görülen Peach latent mosaic viroid (PLMVd) ve hop stunt viroid (HSVd)'lerinin RT-PCR yöntemi ile tanılanmasına yönelik çalışmalar
Studies on the detection of peach latent mosaic viroid (PLMVd) and hop stunt viroid (HSVd) on stone fruits by using reverse transcriptase polymerase chain reaction (RT-PCR)
  1. Tez No: 252608
  2. Yazar: KAMİL DUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Sert çekirdekli meyve ağaçlarında önemli sorun teşkil eden viroidlerden, Peach latent mosaic viroid (PLMVd) ve Hop stunt viroid (HSVd) etmenlerinin farklı nükleik asit ekstraksiyon metodları kullanılarak RT-PCR yöntemi ile tanılanmalarına çalışılmıştır. İzmir ilinin farklı meyve bahçelerinde hastalık belirtileri gösteren sert çekirdekli meyve ağaçlarından yaprak örnekleri alınarak, Silica capture metot, Citric buffer metot, Lithium chloride metot ve Ames buffer metot uygulanarak total nükleik asit ekstraksiyonları yapılmıştır. RT-PCR aşamasından sonra nükleik asitler agaroz jele yüklenerek elektroforezde koşturulmuştur. Sonuçların agaroz jelde oluşturdukları görüntüler incelenerek üzerinde çalışılan dört ekstraksiyon metodu birbiri ile karşılaştırılmıştır. 64 sert çekirdekli bitki örneği ile yapılan çalışmada sadece silica capture metod ile RT-PCR sonrası nükleik asit tespit edilebilmiş diğer ekstraksiyon metodları ile nükleik asit ekstraksiyonu elde edilememiştir. Tüm örnekler içerisinde, Peach latent mosaic viroid 12 bitkide ve Hop stunt viroid 8 bitkide tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
RT-PCR method performed with using different nucleic acid extraction methods for identification of viroids; Peach latent mosaic viroid (PLMVd) and Hop stunt viroid (HSVd) which causes serious problems on stone fruits. Leave samples are taken from different fruit gardens which show viroid disease indications in İzmir province, total nucleic acids have been extracted with Silica capture method, Citric buffer method, Lithium chloride method and Ames buffer method. After RT-PCR stage, nucleic acid extractions are loaded on the agarose gel and ran in the electrophoresis. Images composed by results on agarose gel are evaluated and four of the extraction methods used during the assay, have been compared with each other. In 64 stone fruit tree samples, only Silica capture method indicated the presence of nucleic acids after RT-PCR, with other methods nucleic acids couldn?t be detected. In all samples, Peach latent mosaic viroid was detected in 12 plants and Hop stunt viroid was detected in 8 plants.