Bazı bitki ekstrak ve eksudatlarının domatesde Orobanche çimlenmesine ve gelişimine etkileri üzerine araştırmalar
Research of effects of some plants? extract and exudates on broomrape germination and development on tomatoes
- Tez No: 252610
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ NEMLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, yeşil gübre olarak bazı bitkilerin ve bu bitkilerin eksudatlarının Orobanche çıkışına etkileri araştırılmıştır. Bunun yanında yine aynı bitkilerin eksudatlarının petri denemeleri ile Orobanche tohum çimlenmesine etkileri incelenmiştir.E.Ü. Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Serasında yürütülen saksı denemelerinde buğday, arpa, çavdar, fiğ bitkileri yeşil gübre ve eksudat olarak uygulanırken, çeltik sadece yeşil gübre olarak uygulanmıştır. Herboloji laboratuarında yürütülen petri denemelerinde Orobanche tohumlarına buğday, arpa, çavdar, fiğ, çeltik ve domates bitkilerinden elde edilen kök eksudatları uygulanmıştır.Yapmış olduğumuz araştırmada, arpanın her iki saksı denemesinde de Orobanche çıkışına % 100 oranında etkili olduğu görülmüştür. Petri denemesinde ise buğday ve arpa Orobanche tohumlarının çimlenmesine % 99,48 oranında engelleyici etkiyi göstermişlerdir. Uygulanan diğer karakterlerin de gerek saksı denemelerinde gerekse petri denemelerinde Orobanche çıkışına ve çimlenmesine yüksek oranda etkili olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The effects of some green manure plants and those plants exudates on the stem of Orobanche has been researched on that study. In addition, the effects of the same plants exudates on Orobanche seed germination by petri tests.Wheat, barley, rye, and vetch have been used as green manure and exudate, however rice in the husk has been used as only gren manure in planter tests, carried in the greenhouse of E.U. Agriculture Faculty Plant Protection Department. Root exudates drived from wheat, barley, rye, vetch, rice in husk and tomato, have been applied to Orobanche seeds in petri test in Herboloji lab.It has been fixed that, barley is effective on Orobanche stem in the persentage of 100% in conclution of both two planter tests. Wheat and barley have showed preventive effect on Orobanche seed germination in the persentage of 99,48% in petri test. It has been fixed that other used charecters are highly effective on Orobanche stem and germination in both planter tests and petri tests.