Arıtılmış evsel atık suların toprağın fiziksel ve kimyasal özelliklerine etkileri
Effects of treated waste water on soil physical and chemical properties
  1. Tez No: 252619
  2. Yazar: AYŞEN AKGÖR DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İ. BÜLENT OKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışma, İzmir İli Menderes ?Tekeli Beldesinde kurulmuş ve bu araştırmada arıtılmış atık suların toprağın fiziksel ve kimyasal özelliklerine olan etkilerini incelemek amaçlanmıştır. Tarla denemesinde bir yıl İzsu Atık Su Arıtma Tesisinde üretilen arıtılmış atık sularla sulama yapılmış ve test bitkisi olarak mısır (Zea mays L.) yetiştirilmiştir. Mısır bitkisinin yöredeki su tüketimi dikkate alınarak denemede toprağa 6 kez 100 mm su uygulanmış ve arıtılmış atık sularla sulanan parsellerdeki toprakların fiziksel ve kimyasal özellikleri ile mısır bitkisinin verim ve kalite özellikleri, kontrol parselleri ile karşılaştırılmıştır. Arıtılmış atık su uygulanan parseller ile kontrol parselleri arasında çok büyük farklılığın ortaya çıkmaması büyük olasılıkla bu tür denemelerin daha uzun süreli denemelere gereksinim duymasından kaynaklanmaktadır diye düşünülmektedir. Tekeli Beldesinde olduğu gibi ülkemizin diğer bölgelerinde de sulama amaçlı arıtılmış atık suların kullanımını yaygınlaştırmak nedeniyle bu tür araştırmaların gerçekleştirilmesinde yarar bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This work is aimed to study the physical and chemical effects of waste water which is treated at İzmir-Menderes-Tekeli sewage treatment facility, to soil. For field experimentation, corn (Zea mays L.) had been choosen as experiment plant and planted with product water of İzsu sewage treatment facility. In this experiment the water need of corn in this area is taken into hand and 100 mm of water was applied for 6 times, after that the production and quality of corn and physical and chemical properties of soil was compared with control parcels. Arising outcome which shows no significant difference between experiment and control parcels has been assessed for longer experiments for these types of experiments. As experimented in Tekeli village, more experiments on planting water obtained from waste water usage must be done in other cities of our country.