İzmir kentinde örnek olarak seçilen toplu konut alanları dış mekânlarının irdelenmesi
Outdoor spaces of housing estate areas chosen as samples in İzmir
  1. Tez No: 252622
  2. Yazar: TÜLAY AKAYOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANAY BİRİŞÇİ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Hızlı nüfus artışı, kırdan kente yoğun göç ve bunların sonucu oluşan plansız kentleşme, sağlıksız yaşam mekanlarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bunların sağlıklı, yaşanabilir mekanlara dönüştürülebilmesi ve artan konut sorununa çözüm olması amacıyla yeni yerleşim alanları oluşturulmuş ve ?Toplu Konut? kavramı gündeme getirilmiştir.Toplu konut alanları dış mekânlarının, kullanıcı gereksinimlerini karşılayacak nicelik ve nitelikteki alanlar haline getirilmesi amacıyla ele alınan araştırmada, konut çevresinde yer alan açık alanların belirli çevresel kaliteyi sağlayan dış mekân standartlarına ulaşmasının önemi ortaya konulmuştur. Bu nedenle, İzmir kentinde örnek olarak seçilen 6 toplu konut alanında (Evka-1, Evka-7, İzkent-1, İzyuva-2, Egekent-3, Villakent) dış mekânların kullanılabilirliği, kullanım şekli ve yeterliliği konusunda saptamalar yapılmış, kullanıcıların çevrelerini ne şekilde algıladıkları, değerlendirdikleri ortaya konularak; konut çevresinden beklentileri ve gereksinimleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Rapid influx of rural population into cities and the consequent deformation of urban areas resulted in low environmental quality. New settlement areas have mushroomed and the concept of mass-housing has risen to the top of the agenda in an effort to solve the housing problem.The importance of the outdoor spaces in mass housing areas to reach to a standard in order to ensure a specific environmental quality at the open areas located by the near surroundings of the houses is put out in this research, which was taken into hand for the outdoor spaces at mass housing areas to be sites that meet the needs of the users both in quality and quantity. For this reason, the outdoor spaces of a mass housing complex are selected as a study area in İzmir. Their employability, usage type and efficiency are determined and the expectations and requirements of the users are specified by putting out their assessments and perceptions towards the environment.