Akıllı kart verisiyle konut kullanımının yolculuk üretim oranının ölçümü
Measuring the trip generation rate of residential use with smart card data
  1. Tez No: 947251
  2. Yazar: PELİN TATLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN HÜSEYİN ERKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Geleneksel dört aşamalı ulaşım planlama çalışmalarının, ilk aşaması olan yolculuk üretimi, kent içi hareketliliğin anlaşılmasında kritik bir rol oynamaktadır. Geleneksel yöntemlerde kentler trafik analiz bölgelerine ayrılarak, anketler aracılığıyla bölgeler arası yolculuk miktarları belirlenir. Araştırmada ise kent/yerleşim içindeki bir bölgenin yolculuk üretimine değil, arazi kullanım türü özelinde yolculuk üretimine odaklanılmıştır. Uluslararası uygulamalarda arazi kullanım türlerine ait yolculuk üretim hesaplamalarının yapıldığı çalışmalar bulunmaktadır. Araştırmada, Türkiye kentleri için arazi kullanım türlerine ait yolculuk üretim oranlarının hesaplamalarını içeren çalışmaların eksikliği temel problem; ulaşıma ilişkin çalışmalarda uzun süreçli ve yüksek maliyetli yolculuk anketlerinden veri temin edilmesi de alt problem olarak tanımlanmıştır. Bu kapsamda, kentsel yerleşik alan içinde geniş yüz ölçümüne sahip olan ve düzenli yolculukların başlangıç veya bitiş noktasında bulunan konut kullanımının yolculuk üretim oranının ölçümü amaçlanmıştır. Yolculuk bilgileri için veri kaynağı olarak toplu taşıma akıllı kartı tercih edilmiştir. Kullanılan veri türü ve literatürden gelen kısıtlar çerçevesinde İzmir metropoliten kentinde örnek alanlar seçilmiştir. 2023 yılı Nisan ve Ekim aylarından birer hafta belirlenerek, seçilen örnek alanlardaki sabah zirve saat aralığında gerçekleşen yolculuklar tespit edilmiş ve devamında bir konut biriminin sabah zirve saatte ürettiği yolculuk üretimi ölçülmüştür. Elde edilen katsayılar, her bir örnek alana ait toplu taşıma yolculuk üretim oranını temsil etmekte olup; örnek alanların mekansal özellikleri ve toplu taşıma hizmetinin mevcut durumuna göre oluşturulan parametrelerle ilişkilendirilerek değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, akıllı kart verisinin kullanılabilirliği teyit edilmiş; ancak sosyo-ekonomik verilerin de veri setine entegre edilmesiyle daha kapsamlı sonuçlar elde edilebileceği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The trip generation step of traditional four-step transportation planning model is the first and the most important phase of transportation-related studies. In this step, the city/settlement is divided into traffic analysis zones and inter-regional trip generation is calculated with the information obtained from the travel surveys. This research focused not on the trip generation of a region, but on the trip generation of a land use type. In international practices, there are studies in which land use types are categorized and calculations of trip generation rates are made for each category. In the research, the main problem was the lack of studies that included calculations of trip generation rates for land use types in Turkey and the sub-problem was the use of long-term and high-cost travel surveys as a data source. It is aimed to measure the trip generation rate of residential use that have a large surface area within the urban built-up area and are located at the origin or destination point of regular trips. The public transport smart card was chosen as the data source. Sample areas were selected in the metropolitan city of Izmir. The morning peak hour trips of the selected sample areas during the specified weeks were calculated, and the public transport trip generation rates were measured. Evaluation parameters were determined according to the spatial characteristics of the areas and the current status of public transportation service. The correlation between the obtained rates and the parameters was analyzed. As a result, it was determined that the smart card could be used as a data source, but a more efficient evaluation would be made with information on the socio-economic structure.