Bazı gıdalarda ve farklı koenzim Q10 preparatlarıyla zenginleştirilmiş gıdalarda in vitro koenzim Q10 biyoyararlılığının saptanması
In vitro bioavailability of coenzyme Q10 in some foods and enriched foods with different coenzyme Q10 preparations
  1. Tez No: 252623
  2. Yazar: PINAR ERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDEF NEHİR EL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Biyokimya, Gıda Mühendisliği, Nutrition and Dietetics, Biochemistry, Food Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Koenzim Q10 (KoQ10, ubikinol-10 ve/veya ubikinon-10) yağda çözünebilen vitamin benzeri bir benzokinon bileşiğidir. Koenzim Q10 membran stabilitesinin sağlanmasında, enerji dönüşümünde ve ATP üretiminde rol oynar. Ayrıca önemli bir antioksidandır. Koenzim Q10 endojen ve eksojen olmak üzere iki kaynaktan sağlanır. İnsanlarda koenzim Q10 miktarı yaşa ve bazı hastalıklara bağlı olarak azalma gösterir. Bu yüzden, koenzim Q10'un eksojen kaynaklarının araştırılması önemlidir. Bu çalışmada, koenzim Q10'ca zengin bazı gıda kaynaklarındaki (dana eti, dana karaciğeri, dana kalbi) koenzim Q10 içeriklerini belirlemek, koenzim Q10 içeriğine ısısal işlemlerin etkisini saptamak, bu gıdalardaki koenzim Q10'un biyoyararlılığını belirlemek, ve farklı koenzim Q10 preparatları ile zenginleştirilmiş yağsız süt ile üretilen yoğurt örneklerindeki koenzim Q10'un biyoyararlılıklarını karşılaştırmak amaçlanmıştır.Çalışmanın birinci kısmında; dana kalbinin koenzim Q10 içeriği 109.97 ± 3.77 ?g/g bulunurken, dana karaciğerinin 33.34 ± 3.51 ?g/g ve dana etinin 23.47±2.59 ?g/g koenzim Q10 içerdiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Coenzyme Q10 (CoQ10, ubiquinol 10 and/or ubiquinone 10) is a fat soluble, vitamin like benzoquinone compound. Coenzyme Q10 plays roles in membrane stability, energy transformation and ATP production. It is also an important antioxidant. Coenzyme Q10 is supplied from two sources; endogen and exogen. Coenzyme Q10 amounts in human decrease with age and some diseases. Therefore, studying exogen sources of coenzyme Q10 is important. The aim of this study was to determine the amounts of coenzyme Q10 in some foods (beef meat, beef liver, beef heart) which are rich in coenzyme Q10, the effects of thermal processes on coenzyme Q10 contents and the bioavailabilities of coenzyme Q10 in these foods and compare the bioavailabilities of coenzyme Q10 in yoghurt samples which was produced by using enriched skim milks with different coenzyme Q10 preparations.In the first part of this study, coenzyme Q10 contents were found as 109.97 ± 3.77 ?g/g in beef heart, 33.34 ± 3.51 ?g/g in beef liver and 23.47±2.59 ?g/g in beef meat.