Ortam sıcaklığı ve karıştırma süresinin beton basınç dayanımına etkisi
Effect of ambient temperature and mixing time on compressive strength of concrete
- Tez No: 252630
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMBİZ RAMYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Tez kapsamında, ortam sıcaklığının ve karıştırma süresinin beton basınç dayanımına etkileri incelenmiştir. Bu etkiler tespit edilirken İzmir bölgesinden elde edilen kırma kireçtaşı agregası, bir tip CEM I çimentosu ve Soma Termik Santralinden temin edilen bir tip C sınıfı uçucu kül kullanılmıştır. Deneysel çalışma kapsamında, üç farklı su/bağlayıcı oranında (0.45, 0.55 ve 0.65), iki farklı çökme değerinde (13±1 cm ve 6±1 cm) ve üç farklı uçucu kül oranında (çimento ağırlığının %0, %15 ve %30'u kadar) karışımlar hazırlanmıştır. Karışımlar üç farklı sürede (1, 2 ve 5 dakika) karıştırılmış, yaz ve kış olmak üzere iki farklı mevsimde döküm yapılmıştır. Numuneler, su içinde yazın 27±3°C sıcaklıkta, kışın ise 10±3°C sıcaklıkta bekletilmiştir. Karışımların taze haldeyken çökme değeri ve birim hacim ağırlığı, sertleştikten sonra ise 7 ve 28 günlük basınç dayanımları belirlenmiştir.Tezin birinci bölümünde beton hakkında genel bilgi verildikten sonra çalışmanın amacı ve kapsamı anlatılmıştır. İkinci bölümde, beton basınç dayanımı ve basınç dayanımını etkileyen faktörler incelenmiştir. Üçüncü bölüm yapılan deneysel çalışmalara ayrılmıştır. Dördüncü bölümde deneysel çalışmaların sonuçları gösterilmiştir. Beşinci bölümde elde edilen deneysel çalışma sonuçlarının değerlendirilmesi yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar ve öneriler, altıncı bölümde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of ambient temperature and mixing time on compressive strength of concrete were investigated. In order to investigate these effects, crushed limestone aggregate obtained from Izmir region, a CEM I type cement and a class C fly ash obtained from Soma Thermal Power Plant were used. In the experimental study, concrete specimens having three different water/binder ratios (0.45, 0.55 and 0.65), two different slump values (13±1 cm and 6±1 cm) and three different fly ash replacement levels (0%, 15% and 30% by weight of cement) were prepared. Mixtures were prepared in two different seasons as summer and winter and were mixed for three different durations as 1, 2 and 5 minutes. Samples were cured in water at a temperature of 10±3°C in winter and 27±3°C in summer. The slump and unit weight of fresh mixtures as well as 7 and 28 days compressive strength of hardened concrete were determined.In the first part of the thesis, aim and scope of the study as well as a brief information about concrete are given. In the second part, the compressive strength of concrete and factors affecting compressive strength are investigated. In the third part, the experimental study is explained. In the fourth part, the results of experimental study are presented. In the fifth part, test results are evaluated. The sixth part is devoted to the conclusions and recommendations.